Nowelizacja tzw. rozporządzenia epidemicznego najpóźniej w przyszłym tygodniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2021 16:17

Znowelizowane rozporządzenie epidemiczne Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostanie między innymi kwestia szczepień osób z chorobami przewlekłymi, będzie gotowe najpóźniej w przyszłym tygodniu - zapowiedział w czwartek (21 stycznia) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowelizacja tzw. rozporządzenia epidemicznego najpóźniej w przyszłym tygodniu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia był pytany o choroby przewlekłe, które mają uprawniać do wcześniejszego zaszczepienia niż to wynika z grupy wiekowej. Dopytywano go czy to prawda, że z tej listy ma "wypaść" cukrzyca i astma oraz, czy wiadomo, które konkretnie choroby będą uprawniały do takiego wcześniejszego szczepienia.

Niedzielski odpowiedział, że w tej chwili trwają analizy i badane są liczebności poszczególnych grup.

- Bo jeśli byśmy wzięli pod uwagę całą grupę, która jest w etapie drugim wskazana w Narodowym Programie Szczepień, to to jest grupa, która ma kilka jak nie kilkanaście milionów osób. Więc siłą rzeczy będziemy chcieli na początku przynajmniej dokonać jakiejś selekcji, ale tutaj poprosimy o głos doradczy Radę Medyczną przy premierze i w najbliższym czasie przedstawimy projekt rozporządzenia - bo to znajduje się w rozporządzeniu epidemicznym, w którym będą znajdowały się konkretne jednostki chorobowe - odpowiedział.

Dopytywany, kiedy będzie gotowe rozporządzenie i będzie wiadomo, jakie grupy są w nim uwzględnione, Niedzielski odpowiedział: - Najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Według informacji przekazanych w środę przez przedstawicieli rządu w ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw mają je otrzymać seniorzy po 60. roku życia (grupa 1A). Po nich dostaną je osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B).

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wyjaśnił w środę na konferencji prasowej poświęconej szczepieniom, że po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielką liczbę osób poniżej 60 lat, mającą choroby powodujące, że u nich COVID-19 mógłby przebiegać bardzo ciężko. Wymienił w tej grupie osoby wentylowane mechanicznie w domu (około 8 tys.), po przeszczepach, osoby dializowane, a także chore na nowotwory, zwłaszcza takie, jak określił, które są aktywnie leczone.

Po nich szczepienia mają objąć nauczycieli i służby mundurowe (grupa 1C). Wskazano, że są to: funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pozornej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, a także członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz wykonujący działania ratownicze ratownicy górscy i wodni.

Wiktoria Nicałek

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum