×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe zasady szczepień od 17 maja. Jeśli teraz czekasz na drugą dawkę - możesz próbować zmienić termin

Autor: PG • Źródło: Polskie Radio, Rynek Zdrowia11 maja 2021 10:14

Szczepiący się od 17 maja z automatu będą mieli krótszy czas oczekiwania na podanie drugiej dawki. Co z osobami, które już teraz czekają na drugą dawkę? Muszą same załatwić zmianę terminu.

Nowe zasady szczepień od 17 maja. Jeśli teraz czekasz na drugą dawkę - możesz próbować zmienić termin
Nie każdy czekający na drugą dawkę będzie mógł przyspieszyć jej termin/ Foto: Shutterstock
  • Od 17 maja w przypadku wszystkich dwudawkowych szczepionek okres pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki zostaje skrócony do 35 dni
  • Osoby zapisane na szczepienie od 17 maja z automatu będą miały krótszy czas oczekiwania na drugi termin
  • Osoby, które zaszczepią się do 16 maja włącznie mogą starać się o przyspieszenie drugiej dawki, ale na własną rękę

- Ta zmiana spowodowana jest dostępnością szczepionek. Wykonując szczepienia musimy myśleć o tym, jakie mamy zagwarantowane dostawy szczepionek, bo musimy każdemu pacjentowi zapewnić drugą dawkę. Dlatego ta zmiana wchodzi w życie dopiera za siedem dni. Ta zmiana jest oczywiście zgodna z ChPL szczepionek - mówił minister Michał Dworczyk podczas konferencji w poniedziałek.

Przesuwanie terminów drugiej dawki w praktyce

We wtorek, podczas rozmowy w Sygnałach Dnia, minister Dworczyk doprecyzował, jak zmiana terminu podania drugiej dawki będzie wyglądać w praktyce.  Minister tłumaczył, że skrócone terminy drugiej dawki obejmują wszystkich.  Ci, który teraz zarejestrują się na szczepienie i będą je mieć od 17 maja, otrzymają je automatycznie, natomiast dotychczas zaszczepieni 1 dawką mogą zrobić to samodzielnie w punktach szczepień.

- Muszą sami wykonać pewną pracę, a mianowicie muszą zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i tam niejako ręcznie zmienić termin - powiedział Dworczyk.

Czy wszyscy do tej pory zaszczepieni pierwszą dawką będą mogli skorzystać z tej opcji? Okazuje się, że nie.

- W jednych punktach to będzie możliwe, w innych niestety nie, bo są cały czas takie miejsca w Polsce, gdzie cały czas jest bardzo dużo chętnych na szczepienia, a terminów jest mniej – dodał szef KPRM.

Ministerstwo zmienia zdanie ws. drugiej dawki 

Już kwietniu pytaliśmy resort zdrowia, dlaczego nie można zmienić daty podania drugiej szczepionki w okresie, w jakim producent gwarantuje jej działanie? 

W przesłanej nam odpowiedzi resort zdrowia informował, że przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki można anulować wizytę, zmienić termin lub wybrać inny punkt szczepień.

- Po pierwszym szczepieniu nie można dokonać zmiany terminu podania drugiej dawki – informował Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Dlaczego?  - Wynika to z konieczności podania drugiej dawki szczepionki, która pochodzi od tego samego producenta. W sytuacji konieczności zmiany drugiego terminu szczepienia należy bezpośrednio skontaktować się w wybranym punktem szczepień.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum