JJ, TVN24/Rynek Zdrowia | 13-04-2021 14:03

Nowak: we współpracy z samorządami powstanie 700 dodatkowych powszechnych punktów szczepień

Spodziewamy się, że w maju szczepionek będzie więcej, stąd samorządowcy zostali poproszeni, by wspólnie z podmiotami medycznymi utworzyć dodatkowe punkty szczepień - mówi p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.

Filip Nowak: Powstanie 700 nowych powszechnych punktów szczepień; FOT. Arch. PTWP

  • Potencjał 6,5 tys. już istniejących punktów szczepień jest bardzo duży, ale ogranicza go na razie brak szczepionek
  • We współpracy z samorządami powstanie kolejnych 700 dodatkowych punktów powszechnych szczepień
  • Po rozpoczęciu w maju masowych szczepień, 19 tygodni pozwoli na zaszczepienie wszystkich chętnych w Polsce pierwszą dawką

- Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował mapę potrzeb szczepiennych. Zróżnicował powiaty, w których tempo szczepień jest większe i mniejsze. Oczywiście najbardziej pożądaną jest sytuacja, w której mieszkańcy mają możliwość zaszczepienia się w swoim powiecie - powiedział szef NFZ na wtorkowej konferencji prasowej.

Skupiliśmy się na dorosłej populacji

- Dlatego wyróżniliśmy te powiaty, w których czas na wyszczepienie całej populacji jest dłuższy niż średnia w kraju - mówił Nowak, dodając, że właśnie w takich miejscach zwrócono się o pomoc samorządów w tworzeniu powszechnych punktów szczepień.

Szef NFZ wyjaśnił w jaki sposób obliczany był potencjał szczepień na określonym obszarze.

- Skupiliśmy się na populacji dorosłej danego obszaru oraz tej, która nie jest jeszcze zaszczepiona dwoma dawkami. Oprócz tego, tworząc takie agregaty lokalne próbowaliśmy połączyć lokalnie zarówno miasta, jak i powiaty ościenne. Często pytano nas jak planujemy procent wyszczepienia populacji w określonym powiecie. Przyjmujemy z ostrożności i racjonalnego punktu widzenia, że zaszczepi się 100 proc. chętnych mieszkańców, bo chęć zaszczepienia wzrasta i wracają do szczepień także ozdrowieńcy - tłumaczył Nowak.

19 tygodni jest potrzebnych na zaszczepienie wszystkich chętnych jedną dawką

Dodał: - Gdyby były jakieś wahania w dostawach szczepionki, a ich producenci nauczyli nas, że musimy brać to pod uwagę, to lepiej próbować proponować szerszy harmonogram szczepień. Przyjmujemy, że jeżeli masowe szczepienia rozpoczniemy w maju to będziemy poturbować 19 tygodni, żeby wszystkich chętnych w Polsce zaszczepić pierwszą dawką do końca sierpnia.

Jak wskazywał szef NFZ, obecnie jest 6,5 tys. punktów szczepień a współpraca z samorządami dała blisko 500 nowych punktów oraz zwiększenie potencjału w 161. - To w sumie ponad 700 nowych punktów szczepień - podkreślał Nowak.

Szef NFZ skierował też słowa podziękowań do samorządowców, podkreślając, że większość odbywających się w tej sprawie spotkań jest bardzo rzeczowa i merytoryczna i prześwieca jej to, że wyszczepienie wszystkich mieszkańców jest priorytetem.