• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowa szczepionka na COVID-19. Novavax po trzeciej fazie testów. W pracach uczestniczy firma z Polski

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Dziennik Łódzki, Rynek Zdrowia11 czerwca 2021 12:10

Nowa szczepionka na COVID-19 bliska zatwierdzenia. Jak podała amerykańska firma biotechnologiczna Novavax, już za kilka dni uzyska wyniki z trzeciej fazy testów klinicznych preparatu. W pracach uczestniczy firma z Polski

Nowa szczepionka na COVID-19. Novavax po trzeciej fazie testów. W pracach uczestniczy firma z Polski
Powstaje nowa szczepionka na COVID-19/Fot. Shutterstock
  • Firma Mabion z Konstantynowa Łódzkiego poinformowała o wzmożonych przygotowaniach do komercyjnej produkcji szczepionki
  • W przyszłym tygodniu amerykańska Novavax otrzyma wyniki trzeciej fazy testów klinicznych opracowywanego preparatu
  • Polska firma zajęła się wytwarzaniem substancji czynnej eksperymentalnej szczepionki

Według informacji podanych przez Novavax, a cytowanych przez "Rzeczpospolitą", w USA zakończyły się testy kliniczne nowej szczepionki. Wzięła w nich udział grupa 30 tysięcy osób, w tym 20 tysięcy osób zostało zaszczepionych, a pozostałe 10 tysięcy otrzymało placebo.

Nowa szczepionka na COVID-19 bliska zatwierdzenia

Firma biotechnologiczna z USA Novavax ma powody do radości. Już wkrótce uzyska raport z wynikami ostatniej fazy klinicznej opracowywanej szczepionki. Dyrektor generalny koncernu Stanley Erck osobiście poinformował o postępach w pracy nad kolejnym preparatem przeciwko COVID-19. Podczas spotkania z gubernatorem stanu Maryland Larrym Hoganem w siedzibę Novavax, Erck ogłosił:

- Właśnie kończymy fazę trzecią testów klinicznych w USA, w których wzięła udział grupa 30 tysięcy osób. Zaledwie rok temu Novavax zaczął rejestrować pierwszych uczestników testów klinicznych. Od tego czasu pracowaliśmy całą dobę, szczepiąc ponad 50 tysięcy osób w ubiegłym roku.

Sukces polskiego koncernu spod Łodzi

Przygotowania do produkcji szczepionki we współpracy z Novavaxem rozpoczęła polska firma Mabion z Konstantynowa Łódzkiego. Okazuje się, że już na przełomie czerwca i lipca ma być gotowa testowa partia substancji czynnej, czyli głównego składnika wytwarzanego przez polski koncern.

- Transfer technologii oraz produkcja serii technicznej i testowej przebiegają zgodnie z planem. Prace prowadzimy z pełnym wsparciem naszego amerykańskiego partnera, którego przedstawiciele przebywają regularnie w naszym zakładzie w Konstantynowie Łódzkim – powiedział na łamach Dziennika Łódzkiego Sławomir Jaros, członek zarządu Mabion ds. operacyjnych i naukowych.

Umowa pomiędzy koncernami została zawarta w marcu. Jeżeli zgodnie z przewidywaniami wszystko pójdzie bez problemów, Novavax i Mabion zaczną produkcję komercyjną. Polska firma ma dostarczać substancję czynną, która będzie przelewana w innym zakładzie na terenie Europy.

Warto przypomnieć, że substancja czynna zawarta w szczepionce od Novavax jest tworzona w zupełnie innej technologii, niż te znane nam na rynku. Posiada rekombinowane białko "S" koronawirusa – szczepionka jest skuteczna także na inne warianty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum