• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niezaszczepieni przeciw Covid-19 zwolnieni z pracy. Inni płacą obowiązkowe ubezpieczenie

Autor: oprac. MP • Źródło: rp.pl/Rynek Zdrowia21 września 2021 11:00

Amerykańskie linie lotnicze wprowadziły obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19, pod groźbą zwolnienia z pracy. 10 proc. zatrudnionych odmówiło przyjęcia preparatu. Obowiązkowe ubezpieczenie przeciw zakażeniu koronawirusem.

Fot. Shutterstock
  • W sierpniu amerykańskie linie lotnicze zaczęły wymuszać na pracownikach szczepienie przeciw Covid-19
  • Delta Air Lines wprowadziło dla niezaszczepionych pracowników opłatę 200 dolarów miesięcznie na ubezpieczenie w przypadku ewentualnego zakażenia koronawirusem
  • United Airlines postawiło sprawę jasno. Szczepienie przeciw Covid-19, albo zwolnienie
  • Na ten moment 10 proc. zatrudnionych odmówiło przyjęcia preparatu i odchodzą z pracy
  • Aby namówić do szczepień, przewoźnik oferuje premię w wysokości dniówki pracy

Amerykańskie linie lotnicze wymuszają szczepienia przeciw Covid-19

Tylko 10 procent zatrudnionych w amerykańskich United Airlines odmówiło zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Będą musieli pożegnać się z pracą.

W sierpniu 2021 amerykańskie linie lotnicze United Airlines - jako pierwszy przewoźnik w USA - poinformowały o obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich zatrudnionych pracowników. W przypadku odmowy przyjęcia preparatu zatrudnieni otrzymają wypowiedzenia. 

Prezes linii, Scott Kirby w wypowiedzi dla CNN poinformował, że 90 proc. z 67 tys. zatrudnionych w United zdecydowało się przyjąć szczepionkę. Natomiast 10 osób zrezygnowało z pracy natychmiast po ogłoszeniu informacji o obowiązku szczepień - czytamy w Rzeczpospolitej.

- W tak dużej firmie, jak nasza nie jest to dużo, chociaż mam świadomość, że będzie ich więcej, w miarę, jak będzie zbliżał się 25 października (graniczna data wyznaczona przez pracodawcę do przedstawienia paszportu covidowego - przyp. red. - mówił Scott Kirby.

Natomiast każdy z pracowników, który do 20 września przedstawi zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19 otrzyma w nagrodę bonus o równowartości jednego dnia pracy.

Dodatkowe ubezpieczenie dla pracowników na wypadek zakażenia koronawirusem

Inny z amerykańskich przewoźników - Delta Air Lines - również zaczął wymuszać szczepienia na pracownikach, ale za odmowę przyjęcia preparatu nie zwalnia z pracy.

Linie postanowiły pobierać opłatę w wysokości 200 dolarów miesięcznie od każdego z niezaszczepionych pracowników tytułem dodatkowego ubezpieczenia na wypadek zakażenia koronawirusem.

Z europejskich linii lotniczych obowiązkowe szczepienia dla pracowników wprowadzili Wizz Air, Lufthansa, Eurowings i Swiss. Na świecie Virgin Australia, Qantas, a Air Canada dała czas pracownikom do 30 października.

Czytaj więcej: Linie lotnicze zmuszą do szczepień. Za odmowę zwolnienie, albo ubezpieczenie na własny koszt

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum