• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niepotrzebnie śpieszymy się z II dawkami szczepionek przeciw COVID-19?

Autor: PAP • Źródło: PAP18 maja 2021 15:55

Jak przekonuje dr hab. Piotr Rzymski, decyzja o podaniu drugiej dawki szczepionek po 35 dniach są niezrozumiałe. Jest zdania, że powinniśmy powrócić do zaleceń ChPL preparatów.

Niepotrzebnie śpieszymy się z II dawkami szczepionek przeciw COVID-19?
Zdaniem eksperta wprowadzone modyfikacje harmonogramu podawania drugiej dawki szczepionek są niezrozumiałe. Fot. Shutterstock
  • Jak stwierdza dr hab. Piotr Rzymski wprowadzone modyfikacje harmonogramu podawania drugiej dawki szczepionek przeciw COVID są niezrozumiałe
  • Kiedy jest dostępność szczepionek powinniśmy powrócić do zaleceń zgodnych z ich Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL)
  • Ignorujemy wyniki analiz, które wskazują, że szybsze podanie drugiej dawki szczepionki ogranicza jej skuteczność

17 maja Michał Dworczyk informował, że zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej podjęto decyzję o skróceniu okresów między dwiema dawkami preparatów Moderny, Pfizera i AstraZeneca do 35 dni. Do tej pory te okresy dla preparatów dwudawkowych Moderny i Pfizera wynosił 42 dni, a dla AstraZenca - 82 dni.

Powinniśmy powrócić do zaleceń ChPL szczepionek

- Wprowadzone modyfikacje harmonogramu podawania drugiej dawki szczepionek przeciw COVID są niezrozumiałe. Wprowadzone w marcu opóźnienie podawania drugiej dawki - preparatów mRNA do 6 tygodnia, a AstraZeneca do 12 tygodnia - było uzasadnione ograniczonymi dostawami i dostępnością preparatów. To była dobra decyzja, bo priorytetyzowała częściową wakcynację jak największego odsetka osób w momencie, w którym byliśmy na szczycie fali zakażeń - stwierdził ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Jak dodał: - Dziś jednak nie możemy narzekać na dostępność dawek i powinniśmy powrócić do zaleceń zgodnych z Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL) dla poszczególnych preparatów.

Ekspert tłumaczył, że owszem, w badaniach klinicznych preparatów mRNA niewielka część uczestników otrzymywała drugą dawkę do 6 tygodnia po podaniu pierwszej, jednak w ChPL dla szczepionki Pfizera jest jasno wskazane, że powinna być ona podana po 3 tygodniach, a w przypadku Moderny - po 28 dniach.

Szczepionki powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producenta

Jak wskazywał ekspert, oba dokumenty podkreślają, że preparaty należy stosować zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

- Skąd więc pomysł, by w Polsce podawać je akurat po 35 dniach? Wielokrotnie podkreślano, że naszym drogowskazem w realizacji programu szczepień jest Europejska Agencja Leków. Dlaczego więc nie trzymamy się zapisów ChPL, które ta instytucja zatwierdziła, zwłaszcza że nie ogranicza nas już dostępność dawek? Podawanie zgodnie z ChPL oznacza też przecież szybsze zakończenie cyklu szczepień z zastosowaniem preparatów mRNA - zaznaczył dr hab. Rzymski.

Wskazał, że w przypadku szczepionki AstraZeneca schemat podawania drugiej dawki, zarówno wcześniej, jak i obecnie, mieści się w okresie określonym w ChPL, czyli między 4 a 12 tygodniem.

Ignorujemy wyniki analiz

- Dlaczego ignorujemy wyniki analiz, które wskazują, że szybsze podanie drugiej dawki tej szczepionki ogranicza skuteczność? Podana przed 6 tygodniem wykazywała się 55 proc. poziomem ochrony przed objawowym zakażeniem, ale gdy podawana była po 12 tygodniach, poziom ten rósł do ponad 80 proc.- pytał ekspert.

Stwierdził, że obserwacje te nie są zaskakujące z immunologicznego punktu widzenia, a także z uwagi na wektorowy typ tej szczepionki.

- Rozumiem, że chcemy wyczyścić magazyny z dawkami AstraZeneca i przed wakacjami zakończyć cykl szczepień dla jak największej liczby osób, ale nie powinniśmy przedkładać ilości ponad jakość - podkreślił ekspert.

Zaznaczył jednak, że nie tylko w Polsce występują „zawirowania” w sposobie szczepień przeciw COVID. Jak mówił, np. w Wielkiej Brytanii szczepionkę Pfizera podaję się po 12 tygodniach, choć badań klinicznych dla takiego schematu nie przeprowadzono.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum