• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niemieckie sklepy chcą prowadzić punkty szczepień przeciw Covid-19

Autor: oprac. KG • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia12 sierpnia 2021 11:20

Obawy przed powrotem obostrzeń i zamknięcia sklepów skłoniły niemieckie sieci handlowe do połączenia sił. Wspólnie chcą promować szczepienia przeciw Covid-19 realizowane w sklepach.

Punkt szczepień w centrum handlowo-rozrywkowym Galaxy w Szczecinie działa od 1 lipca. Fot. Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ
  • Niemieckie sieci handlowe chcą zorganizować punkty szczepień przeciw Covid-19 w swoich placówkach
  • Zamierzają promować szczepienie przeciw Covid-19 - kampania ma być skierowana przede wszystkim do mieszkańców tych regionów, gdzie poziom wyszczepienia jest niski
  • Udział w akcji zadeklarowały już wielkie sieci spożywcze, jak Lidl, Aldi czy Kaufland
  • Zainteresowane są też sieci z obuwiem tak popularne jak Deichmann, a nawet sieć z sprzętem RTV i AGD Mediamarkt Saturn

Jak informuje za ‘’Die Welt’’ dziennik Rzeczpospolita, kampanie na rzecz szczepień przeciw Covid-19 mają sfinansować sieci handlowe wraz z Niemieckim Stowarzyszeniem Detalistów (HDE).

Udział w akcji promocji szczepień zadeklarowały już sieci spożywcze, takie jak Aldi, Lidl, Kaufland czy Edeka. Zainteresowane są również sieci handlowe z odzieżą i obuwiem, takie jak Deichmann czy S.Oliver. Do akcji dołączy też Mediamarkt Saturn i wiele innych podmiotów.

Sieci handlowe połączyły obawy przed kolejnym lockdownem i zamknięciem sklepów. Ich działanie zyskało poparcie ministra zdrowia. Szczepienia w sklepach ma przeprowadzać wykwalifikowany personel.

W centrach handlowych w Polsce już szczepią przeciw Covid-19

W niemiecki centrach handlowych można było zaszczepić się przeciw Covid-19 już wcześniej. W Polsce punkt szczepień został zorganizowany m.in. w wielkim łódzkim centrum handlowym Manufaktura. Mobilny punkt szczepień prowadzony przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego będzie działał do końca sierpnia.

Punkt w Manufakturze jest czynny w piątki, soboty i niedziele w godzinach 12:30-19:00. W punkcie dostępny jest wyłącznie preparat jednodawkowy Johnson&Johnson. Na szczepienie nie trzeba się wcześniej umawiać ani rejestrować– wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. 

W Szczecinie od 1 lipca działa punkt szczepień w centrum handlowo-rozrywkowym Galaxy. Punkt jest otwarty codziennie, w godz. 9-21. W tygodniu mogą się tu szczepić dorośli 18+, a w soboty również osoby powyżej 12. roku życia - informuje Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ.

Organizatorzy punktu szczepień informują, że w zależności od dnia, dostępne są szczepionki: jednodawkowa firmy Johnson & Johnson oraz dwudawkowe: Pfizer, AstraZeneca oraz Moderna. Na szczepienie nie trzeba się wcześniej umawiać ani rejestrować - wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości i wypełnić formularz rejestracji. Szczepić się mogą wszyscy, także turyści.

Szczepienia przeciw Covid-19 w Niemczech i Polsce

Obecnie zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest około 52,1 mln Niemców - podaje Rzeczpospolita. W pełni zaszczepionych jest około 46,2 mln Niemców, czyli ok. 55,7 proc. populacji. Tempo szczepień wyraźnie jednak w ostatnim czasie spadło, a poziom wyszczepienia nie gwarantuje odporności zbiorowej.

W Polsce w pełni zaszczepionych jest 17 953 396 osób, czyli 47,3 procent populacji. Wykonano 35 114 129 szczepień przeciw Covid-19, w tym 1 dawką 18 676 038, a 2 dawką 16 438 091.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum