Niemiecki BioNTech wyprodukuje szczepionkę mRNA przeciw malarii

Autor: PAP • Źródło: PAP27 lipca 2021 14:54

Niemiecka firma BioNTech przyczyniła się do stworzenia szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Teraz zamierza wykorzystać tę technologię do produkcji szczepionki przeciw malarii.

Niemiecki BioNTech wyprodukuje szczepionkę mRNA przeciw malarii
Szczepionka ma zapobiegać chorobie i zmniejszyć śmiertelność. Fot. Marcus Krauss / Shutterstock.com
  • Firma BioNTech, która wspólnie z Pfizerem stworzyła szczepionkę mRNA przeciw COVID-19, teraz chce produkować szczepionkę przeciw malarii
  • Szczepionka przeciw malarii również wykorzystuje technologię mRNA
  • Produkt miałby zapobiegać chorobie i zmniejszyć śmiertelność

Malaria, obok odry i gruźlicy, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych. Od dziesięcioleci międzynarodowi naukowcy starają się znaleźć szczepionkę, która skutecznie chroniłaby przed tą chorobą.

Szczepionka przeciw malarii. Projekt wspierany przez UE i WHO

Firma biotechnologiczna BioNTech z Moguncji ogłosiła w poniedziałek, że zamierza teraz skupić się na badaniach nad szczepionką przeciwko tej niebezpiecznej chorobie tropikalnej. Projekt jest wspierany m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Zdrowia Unii Afrykańskiej - informuje dziennik "Bild".

Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy BioNTech, mówi o planowanej szczepionce: - Ma ona na celu zapobieganie chorobie, zmniejszenie śmiertelności i zapewnienie trwałego rozwiązania dla kontynentu afrykańskiego i innych regionów dotkniętych malarią.

Szczepionka przeciw malarii w technologii mRNA

Nowa technologia mRNA jest promykiem nadziei w walce z malarią. - Dzięki koronawirusowi przekonaliśmy się, jak potężna i skuteczna może być taka szczepionka i jak wiele istnień ludzkich zostało uratowanych. Mamy nadzieję, że teraz uda nam się zrobić to samo z malarią - wyjaśnia szef WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Niemiecka firma BioNTech zyskała światową sławę dzięki opracowaniu pierwszej szczepionki mRNA (BNT 162b2) przeciwko Covid-19. Firma z Moguncji od ponad 20 lat zajmuje się głównie badaniami nad nowotworami i opracowuje między innymi immunoterapie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum