• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niemieccy lekarze dostają listy od antyszczepionkowców. Grożą im "karą" za szczepienia

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP19 stycznia 2022 19:24

W Berlinie i Brandenburgii do gabinetów lekarzy rodzinnych wykonujących szczepienia przeciwko Covid-19 trafiają listy z pogróżkami. Ich autorami są antyszczepionkowcy. Niemiecki samorząd lekarski apeluje aby sprawę potraktowano bardzo poważnie.

Niemieccy lekarze dostają listy od antyszczepionkowców. Grożą im "karą" za szczepienia
Lekarze w Brandenburgii dostają listy z pogróżkami. Chodzi o szczepienia Fot. Shutterstock
  • W Berlinie i Brandenburgii do gabinetów lekarzy rodzinnych wykonujących szczepienia przeciwko Covid-19 trafiają listy z pogróżkami
  • Ich autorami są antyszczepionkowcy. Grożą, że lekarze powinni ponieść karę, jeśli ich pacjenci "doznają szkód" z powodu szczepień
  • Obawiamy się, że groźby w końcu zamienią się w czyny, dlatego przestrzegamy przed lekceważącym podejściem do sprawy - alarmuje samorząd lekarski w Niemczech

- Stowarzyszenie z południowych Niemiec wysyła obecnie listy do lekarzy rodzinnych w naszym regionie. Grozi im konsekwencjami z powodu wykonywania szczepień przeciw koronawirusowi - mówią na łamach portalu RBB24 przedstawiciele brandenburskiej Izby Lekarskiej, dodając, że pisma takie wysyłane są "na firmowym papierze i przyjmują ton prawny".

"Pseudonaukowe argumenty na temat rzekomej szkodliwości i zbędności szczepień"

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy pismo takie otrzymało blisko 20 gabinetów lekarzy rodzinnych w Brandenburgii, przy czym liczba niezgłoszonych przypadków może być wyższa - dodaje RBB24.

- W pismach tych, mówiących o odpowiedzialności lekarzy, przytaczane są pseudonaukowe argumenty na temat rzekomej szkodliwości i zbędności szczepień - mówi Daniel Sobotta, szef Izby Lekarskiej z Brandenburgii.

Jak dodaje Sobotta, pisma te nie zawierają groźby śmierci ani przemocy, są więc "nieszkodliwe" z punktu widzenia prawa karnego.

"Lekarze powinni ponieść karę"

- W Berlinie do gabinetów lekarzy rodzinnych także trafiały różnego rodzaju listy z pogróżkami - potwierdza doktor Wolfgang Kreischer ze Zehlendorfu. Najczęściej listy te informują, że lekarze wykonujący szczepienia są odpowiedzialni, "stosując szczepionki, które nie zostały odpowiednio przetestowane" i powinni ponieść karę, jeśli ich pacjenci z powodu szczepień "doznają szkód" - wyjaśnia Kreischer.

"Przestrzegamy przed lekceważącym podejściem do sprawy"

Izba Lekarska z Berlina zajęła się już sprawą listów z pogróżkami.

- Ważne jest, abyśmy nie zostawiali lekarzy samych w sytuacji zagrożenia. Obawiamy się, że słowa te w końcu zamienią się w czyny, dlatego przestrzegamy przed lekceważącym podejściem do sprawy. Zdecydowanie należy potraktować ją bardzo poważnie - przekonuje prezes Izby Peter Bobbert.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum