Niemcy oszukują, by przyspieszyć termin szczepienia. Kilka tysięcy przypadków

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP11 maja 2021 15:19

W Niemczech rośnie liczba incydentów z udziałem osób, które chcą przyspieszyć termin swoich szczepień. O sprawie informuje "Report Mainz".

Niemcy oszukują, by przyspieszyć termin szczepienia. Kilka tysięcy przypadków
Nawet jeśli pacjent zostanie przyłapany na gorącym uczynku - nie ma dla niego sankcji/ Foto: Shutterstock
  • Proceder może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób
  • Oszuści najczęściej twierdzą, że należą do grupy priorytetowej albo - w przypadku kobiet - że są w ciąży
  • 32,8 proc. populacji tego kraju zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką

Jak doniósł "Report Mainz", wiele centrów szczepionkowych zgłasza, że wzrasta liczba osób agresywnie domagających się zaszczepienia oraz usiłujących dostać się bez kolejki. Takich przypadków było kilka tysięcy. - Są przyłapywani na gorącym uczynku, ale nie ma dla nich sankcji - powiedział Eugen Brysch z Niemieckiej Fundacji na rzecz Ochrony Pacjentów.

Centrum Szczepień w Hamburgu zgłosiło, że w ciągu jednego tygodnia zarejestrowało 2 tys. osób, które oszukiwały, by otrzymać szczepienie bez oczekiwania. W Monachium odnotowano 350 takich przypadków, a w Saarbrucken 140. Redakcja "Report Mainz" zaznaczyła, że nie wszystkie centra podały liczby incydentów tego rodzaju.

W jaki sposób Niemcy obchodzą system?

Oszuści najczęściej twierdzą, że należą do grupy priorytetowej albo - w przypadku kobiet - że są w ciąży. Co więcej, jeśli powiedzą, że potrzebują opieki, mogą też zgłosić dwie dodatkowe osoby, żeby zostały zaszczepione przed kolejką. "Report Mainz" przekazał, że w jednym z centrów udało się w ten sposób zaszczepić nie dwie, a osiem dodatkowych osób - młodych i zdrowych.

Do tej pory w Niemczech wykorzystano ponad 35 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19, z czego 27,3 mln przeznaczono na pierwsze dawki, a 7,8 mln na drugie. 32,8 proc. populacji tego kraju zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką, a 9,4 proc. jest w pełni zaszczepionych. 

Rekord szczepień w Niemczech

Pod koniec kwietnia niemiecki minister zdrowia Jens Spahn poinformował, że jednego dnia udało się wykonać ponad 1 mln szczepień: w gabinetach lekarskich podano 730 000 dawek, a 360 000 w centrach szczepień.

Niemcy są pierwszym krajem na kontynencie europejskim, który przekroczył liczbę miliona podanych zastrzyków w ciągu 24 godzin.

Minister zdrowia zaznaczył wówczas, że nie jest to jeszcze wystarczające do ustanowienia odporności stadnej.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum