Niemcy: od 2020 r. obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2019 08:23

Niemiecki rząd nadał bieg ustawie o obowiązkowych szczepieniach przeciwko odrze. Od marca 2020 roku dzieci w przedszkolach, uczniowie oraz niektórzy dorośli będą musieli posiadać zaświadczenia o tym, że zostali zaszczepieni. W przeciwnym razie grozić będzie kara grzywny, a nieszczepione dzieci nie będą mogły na przykład liczyć na miejsce w przedszkolu.

Niemcy: od 2020 r. obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W uzasadnieniu projektu „ustawy o ochronie przed odrą" powstałej z inicjatywy ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU) jest mowa o ponad 400 przypadków zachorowań w pierwszych miesiącach 2019 roku, co powoduje „poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

Obowiązkowi szczepień mają podlegać dzieci w przedszkolach i szkołach oraz pracownicy tych placówek, personel placówek medycznych oraz personel i mieszkańcy ośrodków dla azylantów i uchodźców oraz uczestnicy obozów wypoczynkowych. Informacje o szczepieniu bądź też o odporności na odrę będą zawarte w zaświadczeniach lekarskich.
Wyjątek stanowią osoby, które mogą przedłożyć zaświadczenie o szkodliwości takich szczepień dla ich zdrowia. Ustawa nie będzie obejmować osób urodzonych przed 1970 rokiem, gdyż z dużym prawdopodobieństwem chorowały one na odrę.

Strzykawka ze szczepionką znajdzie się w przyszłości w gabinecie każdego lekarza, z wyjątkiem stomatologów. Kto sprzeciwi się ustawie o szczepieniach, musi liczyć się z grzywną do 2.500 Euro. Za kontrolę szczepień odpowiadać będą lokalne Urzędy Zdrowia. Przedszkola, szkoły i inne instytucje będą im musiały zgłaszać nazwiska osób odmawiających szczepień.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum