Niemcy: minister przyznaje, że początek szczepień przeciwko COVID-19 nie będzie łatwy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2020 13:18

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn powiedział, że spodziewa się trudności na początku szczepień na koronawirusa. W poniedziałek (21 grudnia) Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję w sprawie zalecenia dotyczącego szczepionki opracowanej przez koncerny BioNTech/Pfizer.

Niemcy: minister przyznaje, że początek szczepień przeciwko COVID-19 nie będzie łatwy
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W programie telewizji ARD Spahn w niedzielę wieczorem odrzucił krytykę, jakoby Niemcy zbyt późno zareagowały na zdobycie szczepionki i zamówiły zbyt mało dawek.

Polityk powiedział, że każda szczepionka, która dotrze do Niemiec, zostanie jak najszybciej dostarczona do ośrodków szczepień, a następnie podana. Wrażenie, że reszta świata ma dużo, a Niemcy nie mają nic, jest błędne - podkreślił.

Minister przygotowywał także mieszkańców na trudny początek kampanii szczepień. - Na początku będą utrudnienia, nie ma co do tego wątpliwości - powiedział. - Jesteśmy jak najlepiej przygotowani, ale teraz przejdziemy do konkretów - dodał. Kiedy punkty szczepień zaczną działać, ważne będzie również wspólne uczenie się na podstawie zdobywanych w ten sposób doświadczeń - zaznaczył.

Spahn zapowiedział dodatkowe wysiłki w celu zwiększenia dostępności szczepionek. Istnieją wspólne plany z niemieckim producentem BioNTech, "aby powstał dodatkowy zakład produkcyjny w Niemczech" - powiedział. Potwierdził, że spodziewa się, że w styczniu w Niemczech będą dostępne trzy miliony dawek szczepionek, a w pierwszym kwartale łącznie od 11 do 13 milionów dawek szczepionek od BioNTech/Pfizer oraz Moderny.

Premier Bawarii Markus Soeder w wypowiedzi dla gazety "Bild am Sonntag" skrytykował strategię rządu federalnego dotyczącą zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi. - Potrzebujemy większej szybkości szczepień" - powiedział. "Wszystko musi być ukierunkowane na uzyskanie większej liczby szczepionek, które następnie powinny być szybciej rozprowadzane - ocenił, dodając, że musi to być "absolutny priorytet polityczny".

Oczekuje się, że Europejska Agencja Leków w poniedziałek przedstawi swoją ocenę pierwszej zgłoszonej szczepionki, opracowanej przez BioNTech i jej amerykańskiego partnera, firmę Pfizer. Jeśli EMA zatwierdzi ten preparat do użytku, zgodę na jego użycie w UE ma szybko wydać Komisja Europejska. Szczepienie powinno rozpocząć się jak najszybciej, w Niemczech prawdopodobnie będzie to 27 grudnia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum