Niedzielski: szczepionki będą dostarczone w bezpieczny sposób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 22:00

Szczepionki przeciwko koronawirusowi będą dystrybuowane w bezpieczny sposób - zapewnił w piątek (4 grudnia) minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że jest cały instytucjonalny system, który weryfikuje deklaracje producentów na temat ich bezpieczeństwa i jakości.

Niedzielski: szczepionki będą dostarczone w bezpieczny sposób
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski był pytany w piątek w TVN24 m.in. o to, czy szczepionki będą dystrybuowane i przechowywane w sposób bezpieczny. Zapewnił, że tak będzie. - Na tym polega nowoczesna logistyka, która tutaj jest pod pieczą Agencji Rezerw Materiałowych, żeby określone ilości dawek trafiały z tych centrów dystrybucyjnych do poszczególnych zespołów szczepiennych - powiedział.

Zwrócił uwagę, że w wymogach konkursowych miejsc, gdzie mają być wykonywane szczepienia narzucono liczbę szczepień, która ma być wykonywana. - Ona nie jest przypadkowa. Mówimy tu o 150 tygodniowo, bo ona odnosi się do tego, jak zarządzać sprawnie logistyką - powiedział.

Wyjaśnił, że są państwowe centra w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, w których jest zaplecze pozwalające na przechowywanie szczepionek, które wymagają specjalnych warunków. -Będziemy też współpracowali ściśle z komercyjnymi hurtowniami, które również będą nam pomagały tworzyć takie efektywne łańcuchy logistyczne dystrybucji - wskazał.

Niedzielski był też pytany o to, jakie grupy będą szczepione w następnej kolejności - po seniorach i służbach mundurowych.

- Tutaj chcemy tą decyzję podjąć wspólnie, wspólnie z państwem, wspólnie ze wszystkimi. W poniedziałek chcemy przedstawić taką kompleksową strategię, która będzie się nazywała narodowym programem szczepienia przeciwko covidowi. Tam będą wskazane propozycje kolejnych grup, ale chcemy to poddać konsultacjom społecznym - podkreślił.

Odniósł się też do pytania dotyczącego bezpieczeństwa szczepionki. - Jest cały system instytucjonalny, który weryfikuje te deklaracje (producentów - PAP). Wszystkie dowody naukowe, które dostarczają producenci są weryfikowane przez specjalnie do tego przeznaczone instytucje - zapewnił.

Dodał, że w ramach obszaru europejskiego zajmuje się tym Europejska Agencja ds. Leków. Niedzielski powiedział, że działa ona co prawda pod presją czasu, to kieruje się trzema kryteriami: bezpieczeństwem, jakością i efektywnością szczepionki.

Autor: Szymon Zdziebłowski

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum