×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niedzielski: przeciw HPV zaszczepiono ponad 5,1 tys. dzieci, kolejne 11 tys. jest zarejestrowane

Autor: oprac. KK • Źródło: PAPOpublikowano: 08 czerwca 2023 13:55Zaktualizowano: 08 czerwca 2023 14:14

W ramach programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV od 1 czerwca zaszczepiono w Polsce ponad 5,1 tys. dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat – podał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ponad 11 tys. dzieci jest ponadto zarejestrowanych na szczepienie – przekazał.

Niedzielski: przeciw HPV zaszczepiono ponad 5,1 tys. dzieci, kolejne 11 tys. jest zarejestrowane
Przeciw HPV od 1 czerwca zaszczepiono w Polsce ponad 5,1 tys. dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Fot. Shutterstock
  • Przeciw HPV od 1 czerwca zaszczepiono w Polsce ponad 5,1 tys. dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat
  • Ponad 11 tys. dzieci jest ponadto zarejestrowanych na szczepienie
  • Mamy na dziś wolnych ok. 70 tys. terminów w kalendarzach POZ i szczepionki w zapasie - pisał minister zdrowia Adam Niedzielski

70 tys. wolnych terminów na szczepienie

Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej. W 2023 r. szczepienia obejmują dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

- W programie darmowych szczepień przeciw HPV szczepionkę przyjęło już ponad 5,1 tys. 12 i 13-latków. Do szczepienia zarejestrowanych mamy jeszcze ponad 11 tys. dzieci - napisał w czwartek na Twitterze szef MZ.

- Zachęcam do rejestracji - mamy na dziś wolnych ok. 70 tys. terminów w kalendarzach POZ i szczepionki w zapasie - dodał minister.

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.

Szczepienie nie tylko zapobiega rozwojowi wirusa

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową.

Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki zamiast trzech.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum