Niedzielski: podpisałem rozporządzenie o obowiązku szczepień. 4. fala przejdzie w 5.

Autor: oprac. MP • Źródło: RMF/Rynek Zdrowia22 grudnia 2021 20:40

- Zakładamy, że czwarta fala wywoływana mutacją Delta płynnie przejdzie w falę piątą, związaną z Omikronem - przyznaje minister zdrowia Adam Niedzielski, który podpisał rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19.

Niedzielski: podpisałem rozporządzenie o obowiązku szczepień. 4. fala przejdzie w 5.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach Fot. PAP/Mateusz Marek
  • 22 grudnia w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że podpisał rozporządzenie, które wprowadza obowiązkowe szczepienia wśród medyków
  • - Nie życzę pacjentom, szczególnie tym z wielochorobowością, kontaktu z niezaszczepionym lekarzem - podkreślił minister
  • Co z zapowiadanym wcześniej obowiązkiem szczepień wśród nauczycieli i służb mundurowych?

Sprawdź: Obowiązek szczepień na COVID-19 pewny. Będzie dotyczył nie tylko medyków

Dyrektor szpitala tymczasowego ostrzega: pacjenci testują się za późno. "Objawy mają od 2 tygodni"

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Minister zdrowia wydał rozporządzenie

- Podpisałem dziś rozporządzenie, które wprowadza obowiązkowe szczepienia dla medyków z siłą obowiązywania od 1 marca - poinformował w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Nie życzę pacjentom, szczególnie tym z wielochorobowością, kontaktu z niezaszczepionym lekarzem - tłumaczył minister.

Zapytany o to czy zwolniłby z pracy niezaszczepionego lekarza odpowiedział, że tak. - Absolutnie nie chciałby kontynuować współpracy - podkreślił.

Co z zapowiadanym obowiązkiem szczepień wśród nauczycieli i służb mundurowych?

- Druga grupa, o której w tej chwili rozmawiam, to grupa służb mundurowych. Dotyczy to wojska, policji, straży granicznej. Z ministrem Błaszczakiem oraz ministrem Kamińskim prowadzimy rozmowę i ustaliliśmy sobie, że przez okres świąteczny przeprowadzimy dokładniejsze analizy dotyczące poziomu wyszczepienia i przede wszystkim tego, co oznacza formalnie w tej sytuacji brak szczepienia - tłumaczył Niedzielski.

Podkreślił jednak, że obowiązek szczepienia nie oznacza, że pracownicy będą odsunięci od pracy. - To zależy od polityki pracodawcy - powiedział.

Czytaj także: Obowiązkowe szczepienia nie tylko dla lekarzy, a wszystkich pracowników podmiotów medycznych

Czy polscy pacjenci i ich opiekunowie doczekają się Krajowego Planu dla Choroby Alzheimera?

Koronawirus. 22 grudnia rekordowa liczba zgonów

Szef resortu zdrowia odniósł się również do rekordowej liczby zgonów podczas obecnej czwartej fali koronawirusa. 22 grudnia Ministerstwo Zdrowia zaraportowało, że minionej doby zmarło 775 osób.

- Prowadzimy analizę, z czego to wynika. Zawsze w środę mamy pewnego rodzaju efekt sprawozdawczości skumulowanej za weekendy. Biurokracja szpitalna działa z pewnym opóźnieniem - tłumaczył minister.

- Wiemy, że blisko 250 przypadków z tych zgonów to są osoby zaszczepione, co oznacza, że ponad 500 to są osoby niezaszczepione, co stanowi ponad 75 proc. - dodał.

- Każda liczba zgonów z powodu COVID-19 jest dramatyczna. Nie chciałbym się odnosić do tego, jak do pewnej żonglerki liczbowej. Myślę, że mamy za sobą szczyt infekcji i szczyt hospitalizacji. Myślę, że ten tydzień jest tygodniem, kiedy będziemy mieli apogeum w tej fali, z którą mamy w tej chwili do czynienia - komentował.

"Czwarta fala spowodowana Deltą płynnie przejdzie w piątą z powodu Omikrona"

Minister przyznał też, że tuż po zakończeniu czwartej fali koroanwirusa czeka nas piąta. 

- Zakładamy, że fala czwarta wywoływana przede wszystkim mutacją Delta płynnie przejdzie w falę piątą, już związaną ściśle z Omikronem - mówił

- Prawdopodobnie na koniec stycznia będziemy widzieli przyspieszenie i rozpoczęcie piątej fali w tym sensie, że zacznie się dominująca pozycja Omikrona. To ona będzie definiowała tę piątą falę - dodał.

Polecamy: Karczewski pyta o bałagan w Białym Miasteczku. Medycy: a kiedy pan posprząta bałagan w ochronie zdrowia?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum