Niedzielski odpowiada na pytanie, ilu Polaków może być zaszczepionych do jesieni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2021 10:54

​Miesięczna wydolność szczepień w Polsce pokazuje, że jeśli sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to do jesieni w Polsce może być zaszczepione nawet blisko trzy czwarte dorosłej populacji - uważa minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski odpowiada na pytanie, ilu Polaków może być zaszczepionych do jesieni
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Archiwum

Jak wskazywał na antenie TVP Info szef resortu zdrowia, w naszym kraju może być obecnie zaszczepionych każdego miesiąca 2,5-3 mln osób, a do jesieni - nawet 60-70 proc. dorosłych obywateli.

 Niedzielski ocenił, że mniejsze odstawy szczepionek w ostatnich tygodniach odbiły się na płynności procesu szczepień w Polsce. - Powoli zaczynamy odbudowywać zapasy, więc ta płynność powinna się poprawić - dodał.

Jeżeli w najbliższym czasie - tak jak planujemy - dostawy będą odbywały się w sposób niezaburzony, to mamy perspektywę wykorzystania odbudowanych zapasów, chociażby do zaszczepienia osób przewlekle chorych -
zapowiedział szef resortu zdrowia.

Niedzielski przypomniał, że zgodnie z założeniami w pierwszym kwartale planowano zaszczepić 3 mln osób przynajmniej jedną dawką. - Ten plan zrealizujemy do końca tego tygodnia. W tej chwili mamy poziom zaszczepienia 2,8 mln, zatem w tym tygodniu 3 mln przekroczymy - mówił Niedzielski.

Zaznaczył, że w ciągu ostatniego tygodnia liczba zaszczepień wynosiła 560-580 tys., co oznacza, że mamy teraz wydolność miesięczną rzędu 2,5 mln - 3 mln - Jeśli dostawy będą stopniowo w kolejnych miesiącach się zwiększały, to w marcu przekroczymy wydolność 3-4 mln szczepień - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum