Minister zdrowia: nie spodziewamy się odwrócenia spadkowej tendencji zakażeń

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia28 września 2022 12:30

- Przed nami powrót roku akademickiego. Możemy mieć pewien nowy impuls, jeżeli chodzi o zwiększenie liczby zakażeń, ale nie spodziewamy się, że to spowoduje odwrócenie tendencji - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji.

Minister zdrowia: nie spodziewamy się odwrócenia spadkowej tendencji zakażeń
Resort zdrowia nie spodziewa się odwrócenia tendencji spadkowej zakażeń Fot. Shutterstock
  • - Mamy drugi tydzień spadku liczby infekcji - mówił dziś, 28 września, minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Przyrost infekcji we wrześniu mógł być spowodowany przeskalowaniem - zaznaczył
  • W najbliższych tygodniach mogą pojawić się lokalne wzrosty zakażeń z uwagi na rok akademicki, ale resort zdrowia nie spodziewa się odwrócenia ogólnej tendencji spadkowej

Tło epidemiczne może skłaniać do szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił „tło epidemiczne, które może skłaniać do tego, żebyśmy przyspieszyli działania związane z przyjmowaniem szczególnie czwartej dawki, jak i rozpoczęciem schematów szczepieniowych przez tych, którzy jeszcze ich nie rozpoczęli”. Jak mówił minister, obecnie trwa drugi tydzień spadającej liczby infekcji.

- Po pewnym apogeum liczby zachorowań, które mieliśmy w sierpniu, potem obserwowaliśmy niewielkie spadki, ale znowu w pierwszych tygodniach września mieliśmy przyspieszenie, jeżeli chodzi o liczbę infekcji. Wynikało ono raczej z pewnego przeskalowania czy urealnienia tego, z iloma infekcjami mamy do czynienia, bo generalnie ten trend, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, był w miarę stabilny, nie było realnej sytuacji dynamicznego wzrostu zakażeń – podkreślił.

MZ: nie spodziewamy się odwrócenia tendencji

- Poziom 10, może nieco więcej procent spadku z tygodnia na tydzień, jest charakterystyczny. Efektem spadków z dnia na dzień jest również to, że średnia liczba zachorowań tygodniowa zmniejszyła się do 3,8 tys., podczas gdy jeszcze ponad tydzień temu była na poziomie mniej więcej 4,5 tysiąca, czyli na poziomie samej liczby zachorowań i nowych zgłaszanych infekcji widzimy wyraźnie, że już mamy do czynienia z trendem spadkowym — kontynuował.

- Przed nami jest październik, czyli powrót roku akademickiego. To oznacza, że możemy mieć pewien nowy impuls, jeżeli chodzi o zwiększenie liczby zakażeń, ale nie spodziewamy się, że to spowoduje odwrócenie tendencji. Być może będziemy mieli lokalnie do czynienia z pewnym przyrostem liczby zakażeń, ale nie spodziewamy się, żeby epidemia w najbliższych tygodniach czy miesiącach rozwijała się dynamicznie — zaznaczył Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum