• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niedzielski komentuje poselski projekt weryfikacji szczepień. Teraz ma zająć się nim Sejm

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia18 listopada 2021 07:51

- To dobry kierunek - ocenił pomysł weryfikacji szczepień pracowników minister zdrowia Adam Niedzielski. W środę projekt ustawy trafił do Sejmu.

Projekt ustawy miałby być omawiany 1-2 grudnia. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Weryfikacja szczepień pracowników to dobry kierunek. Powiedział o tym w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Zauważył natomiast, że zamykanie działalności gospodarczych to kierunek zupełnie odwrotny
  • Projekt ustawy, w myśl której pracodawca mógłby sprawdzić, czy pracownik został zaszczepiony, może trafić pod obrady Sejmu na posiedzeniu 1-2 grudnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP odniósł się do pomysłu, zgodnie z którym pracodawca miałby możliwość weryfikowania szczepień pracowników. Przyznał, że jest to "dobry kierunek".

Niedzielski: sprawdzanie szczepień to dobry kierunek, ograniczanie działalności - nie

Jednocześnie szef resortu zdrowia zaznaczył, że dobrym kierunkiem nie są "restrykcje w postaci zawężania, czy ograniczania prowadzenia działalności gospodarczej". Takie posunięcie zdaniem Niedzielskiego byłoby "odbieraniem sobie perspektywy rozwojowej kraju".

W ocenie ministra to właśnie zmiany związane z organizacją pracy, w których znaczenie miałaby informacja o statusie zaszczepienia danego pracownika są "kierunkiem skutecznym". 

- Narzędzia zawsze stosuje się adekwatnie do sytuacji w której się znajdujemy. Musimy dać pracodawcom narzędzie do zarządzania możliwą transmisją we własnej firmie. Nie możemy dopuszczać do zamykania firm - powiedział PAP Adam Niedzielski.

Weryfikacja szczepień pracowników. Sejm oceni projekt ustawy

Poseł Czesław Hoc (PiS) mówiąc o poselskim projekcie ustawy pozwalającym pracodawcy na zweryfikowanie czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, wyraził nadzieję, że projekt będzie rozpatrywany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

Dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki zaznaczył, że przedsiębiorcy czekają na te przepisy od dawna, bo zależy im na zapewnieniu bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy. Do tego - jak wskazał - niezbędne są informacje, kto jest już zaszczepiony, a kto nie.

Lisicki zauważył, że wobec rozpędzającej się czwartej fali epidemii zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem, tym bardziej, że na przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, klientów oraz sprawne funkcjonowanie firmy.

Dla pracodawcy istotną jest informacja kto jest zaszczepiony

- Informacje, o tym którzy pracownicy są zaszczepieni, umożliwiłyby pracodawcom lepsze zarządzanie ryzykiem, organizację pracy uwzgledniającą obowiązujące obostrzenia (odległości pomiędzy stanowiskami pracy, kontakt z klientami itd.). Liczba bezpiecznych pracowników ma szczególne znaczenie dla stanowisk związanych z utrzymaniem ważnej infrastruktury czy przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności - podkreślił Lisicki.

Dodał, że pracownicy, którzy nie zostali zaszczepieni, mogliby być przesunięci na inne stanowiska.

Czytaj więcej: Pracodawcy: przepisy umożliwiające weryfikację zaszczepienia pracownika niezbędne do zarządzania ryzykiem pandemicznym

Weryfikacja szczepień w pracy. Projekt ustawy w Sejmie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum