Niedzielski: jeszcze w lipcu renegocjacje kontraktów szczepionkowych na poziomie Europy

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP14 czerwca 2022 16:15

Dzięki polskiej inicjatywie od lipca rozpoczną się renegocjacje kontraktów szczepionkowych na poziomie europejskim – przekazał we wtorek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: jeszcze w lipcu renegocjacje kontraktów szczepionkowych na poziomie Europy
Kontrakty szczepionkowe będą renegocjowane. Fot. Poland in the EU/Twitter
  • We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski udał się do Luksemburga na posiedzenie unijnych ministrów zdrowia
  • Tematem spotkania było m.in. uelastycznienie kontraktów szczepionkowych
  • "Na skutek polskiej inicjatywy od lipca rozpoczną się renegocjacje kontraktów szczepionkowych na poziomie europejskim" - ogłosił na Twitterze polski minister zdrowia

Zobowiązania kontraktowe a zapotrzebowanie

Niedzielski jeszcze przed spotkaniem unijnych ministrów przypomniał, że Polska jest liderem grupy dziesięciu państw, które zwróciły się do Komisji Europejskiej o zmianę warunków kontraktów.

- Wszyscy wiemy, że sytuacja epidemiczna w kraju, ale też w całej Europie jest w tej chwili zdecydowanie lepsza, a mimo wszystko zobowiązania kontraktowe do zakupu szczepionek nie zmieniają się i są na bardzo wysokim poziomie dostaw. Dlatego proponowaliśmy zmianę tych kontraktów - oznajmił wtedy minister.

Zwrócił on uwagę, że dodatkowym argumentem, z punktu widzenia Warszawy, za zmianą warunków umów z koncernami są koszty, jakie Polska ponosi w związku z opieką nad uchodźcami z Ukrainy.

W kwietniu Polska poinformowała Komisję Europejską i firmę Pfizer, że z uwagi na zaistnienie nadzwyczajnych okoliczności, związanych z przyjęciem na terytorium RP uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania płatności za nie.

Również Łotwa, Litwa i Estonia zwróciły się do Komisji o renegocjowanie umów w celu umożliwienia przesunięcia dostaw na czas, w którym jest bardziej prawdopodobne, że będą potrzebne, lub zapewnienia możliwości zastąpienia dostaw szczepionek innymi produktami medycznymi. Pod koniec maja Niedzielski po wideokonferencji z udziałem ministrów zdrowia krajów UE powiedział, że kilkanaście państw UE, podobnie jak Polska, wyraża chęć uelastycznienia kontraktów szczepionkowych zawartych przez Komisję Europejską.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum