• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nie szczepisz się, ale twój partner - tak? Twoje ryzyko zakażenia koronawirusem spada o 44 procent

Autor: PAP • Źródło: PAP05 listopada 2021 06:15

Ryzyko zakażenia koronawirusem osoby niezaszczepionej spada o 44 proc. jeżeli jej partner zaszczepił się. W większych rodzinach to ryzyko może spaść nawet o 97 procent.

Zaszczepiony partner to spadek ryzyka zakażenia o 44 procent. Fot. Mircea Iancu / Shutterstock.com
  • O 44 proc. spada ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 osoby niezaszczepionej jeśli partner, z którym mieszka ona na co dzień, jest zaszczepiony
  • W większych rodzinach, jeśli inni członkowie są zaszczepieni, ochrona niezaszczepionej osoby rośnie do 97 procent
  • Tak wynika z badań przeprowadzonych w Szwecji

Wyniki badania przeprowadzonego w Szwecji na 1 685 856 rodzinach liczących od dwóch do pięciu osób zostały publikowane w październiku 2021 r. w JAMA Internal Medicine (https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2785141).

Ryzyko może spaść o nawet 97 procent

Są osoby, które z różnych względów medycznych nie mogą się zaszczepić. Wtedy członkowie rodziny mogą ją ochronić, decydując się na przyjęcie szczepionki. W medycynie takie zjawisko nazywa się "szczepieniem pierścieniowym" - przypomniał dr Tomasz Smiatacz, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyniki opublikowane w JAMA skomentował on podczas wykładu online, zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w ramach cyklu "Koronawirus na celowniku".

- Każda dodatkowa osoba zaszczepiona redukuje ryzyko zakażenia swoich bliskich, którzy są niezaszczepieni. Jeśli w rodzinie 5-osobowej zaszczepią się cztery, u piątej - niezaszczepionej - ryzyko zakażenia spada o 97 proc. - podsumował ekspert.

Z badania przeprowadzonego przez Szwedów na przełomie kwietnia i maja 2021 r. wynika, że nawet w rodzinie dwuosobowej - osoba zaszczepiona chroni osobę niezaszczepioną. W takim przypadku ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 obniża się o 44 proc.

Zobacz też: Koronawirus na Śląsku. Ogromny wzrost zakażeń. Ogniska w 274 szkołach i przedszkolach

Covidowy dramat na Lubelszczyźnie. Rekordowe liczby zakażeń z wiosny już teraz znacznie przekroczone

Decyzja o szczepieniu wpływa na innych ludzi

- To pierwsza praca, która pokazuje statystykę - że moja decyzja o szczepieniu wpływa na bezpieczeństwo osób, które są wokół mnie - powiedział Tomasz Smiatacz.

Podczas wykładu dla CNK Smiatacz przywołał też publikację amerykańskich badaczy, którzy obliczyli, że w okresie od grudnia 2020 - do czerwca 2021 r. dzięki szczepionkom w USA udało się uniknąć 279 052 zgonów, 1 249 589 hospitalizacji oraz 26 mln zakażeń SARS-CoV-2.

Szczegóły tego badania zostały opublikowane w formie preprint, w lipcu 2021 na stronie MedRxiv.

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.07.07.21260156v1 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum