• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nawet 8 tys. osób zaszczepionych solą fizjologiczną. Aktywistka zakradła się do punktu szczepień

Autor: PAP • Źródło: PAP10 sierpnia 2021 18:35

8 tys. Niemców mogło otrzymać sól fizjologiczną zamiast szczepionki przeciw Covid-19. Do jednego z punktów szczepień zakradła się pielegniarka-aktywistka i podmieniła preparaty.

Kobieta, która miała szczepić solą fizjologiczną, nie chce współpracować z policją. Fot. Shutterstock
  • W Dolnej Saksonii pielęgniarka podawała roztwór soli fizjologicznej zamiast szczepionki na Covid-19
  • W ten sposób mogła "zaszczepić" ponad 8 tys. osób
  • Przyczyną błędu miałoby być to, że do jednego z punktów szczepień zakradła się "perfidna aktywistka antyszczepionkowa" - podał niemiecki dziennik "Die Welt"

Jak informuje gazeta, "rozszerza się skandal wokół pielęgniarki, która w kwietniu w punkcie szczepień w Schortens w Dolnej Saksonii miała podmienić szczepionkę przeciwko koronawirusowi na roztwór soli fizjologicznej".

Ponad 8,5 tys. osób mogło otrzymać sól zamiast szczepionki

Według policji i prokuratury istnieją jasne przesłanki, że kobieta zaszczepiła roztwór soli większej liczbie osób - powiedział w Hanowerze szef dolnosaksońskiego sztabu kryzysowego ds. koronawirusa Heiger Scholz.

"Dotychczas znanych było tylko sześć przypadków, w których pacjenci nie otrzymali właściwej szczepionki. Jednak, jak podał we wtorek powiat fryzyjski, nawet 8557 osób mogło między 5 marca a 20 kwietnia otrzymać w punkcie szczepień w Roffhausen zastrzyk, za którego zawartość odpowiedzialna była kobieta" - pisze "Die Welt".

- Faktem jest, że nie wiemy, jak wiele z nich jest nieszczepionych lub tylko częściowo zaszczepionych. (...) Niestety, kobieta nie współpracuje z policją, milczy - wyjaśnił Scholz.

Pielęgniarka złożyła fałszywe zeznania. 8,5 tys. osobom proponowano szczepienie uzupełniające

Dotychczas wiadomo było, że w sześciu przypadkach pielęgniarka miała zamienić szczepionkę BioNTech na nieszkodliwy medycznie roztwór soli fizjologicznej. Jako powód podała wówczas, że stłukła ampułkę ze szczepionką i ze wstydu nie chciała na początku poinformować o tym kierownika punktu szczepień. - Jej zeznanie nie było prawdziwe - powiedział Scholz.

Starosta powiatu Sven Ambrosy napisał w oświadczeniu prasowym: "Fakt, że musimy wystosować ten apel, bardzo mnie niepokoi, ponieważ wielu naszych obywateli może teraz nie mieć zapewnionej ochrony przed koronawirusem, której chcieli, i do której mają prawo. Dlatego teraz najważniejsze jest dla nas informowanie tych osób, odpowiadanie na ich pytania i oferowanie dalszych szczepień. W związku z tym proszę wszystkich obywateli o kontakt, jeśli otrzymali szczepionkę we wspomnianym okresie."

Około 8500 osób otrzymało ofertę szczepienia uzupełniającego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum