Naukowcy: zgony po szczepieniach na Covid-19 nie wynikają raczej z efektów ubocznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 18:01

Jest raczej nieprawdopodobne, by zgłoszone dotąd w Niemczech 10 zgonów, które nastąpiły krótko po zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi, były spowodowane efektami ubocznymi - uważają zacytowani w czwartek (14 stycznia) przez agencję dpa niemieccy naukowcy.

Naukowcy: zgony po szczepieniach na Covid-19 nie wynikają raczej z efektów ubocznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi tu o ludzi ciężko chorych, którzy zmarli nie później niż cztery dni po szczepieniu - zaznaczyła Brigitte Keller-Stanislawski, szefowa działu bezpieczeństwa leków i produktów medycznych w podlegającym niemieckiemu ministerstwu zdrowia Federalnym Instytucie Szczepionek i Leków Biomedycznych im. Paula Ehrlicha (PEI) w Langen koło Frankfurtu nad Menem.

- Na podstawie posiadanych przez nas danych zakładamy, że pacjenci ci zmarli na swe choroby podstawowe w przypadkowej czasowej zbieżności ze szczepieniem - dodała.

Jeszcze przed dopuszczeniem przez Unię Europejską szczepionki firmy BioNTech do użytku prezes Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie Lothar Wieler ostrzegł, iż "ludzie będą umierać w czasowej zbieżności ze szczepieniem", gdyż akcja ta obejmie najpierw tworzących grupę ryzyka "ludzi w wieku starszym i podeszłym".

Jak podał w czwartek RKI, w Niemczech zaszczepiono dotąd przeciwko koronawirusowi około 842 tys. ludzi czyli 1,01 proc. całej populacji, z tego co najmniej 78 tys. w środę. By szczepienie było skuteczne, trzeba je po około trzech tygodniach powtórzyć.

Zaszczepienie dotąd jednego procenta ludności oznacza, że rozpoczęło się wychodzenie z pandemii, ale "jednocześnie jesteśmy wciąż w jej najcięższej fazie" - oświadczył niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. Wyraził przy tym zaniepokojenie możliwością rozprzestrzenienia się nowej, zapewne bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii na inne państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum