SERWIS SZCZEPIENIA

Jest raczej nieprawdopodobne, by zgłoszone dotąd w Niemczech 10 zgonów, które nastąpiły krótko po zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi, były spowodowane efektami ubocznymi - uważają zacytowani w czwartek (14 stycznia) przez agencję dpa niemieccy naukowcy.
Chodzi tu o ludzi ciężko chorych, którzy zmarli nie później niż cztery dni po szczepieniu - zaznaczyła Brigitte Keller-Stanislawski, szefowa działu bezpieczeństwa leków i produktów medycznych w podlegającym niemieckiemu ministerstwu zdrowia Federalnym Instytucie Szczepionek i Leków Biomedycznych im. Paula Ehrlicha (PEI) w Langen koło Frankfurtu nad Menem.
- Na podstawie posiadanych przez nas danych zakładamy, że pacjenci ci zmarli na swe choroby podstawowe w przypadkowej czasowej zbieżności ze szczepieniem - dodała.
Jeszcze przed dopuszczeniem przez Unię Europejską szczepionki firmy BioNTech do użytku prezes Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie Lothar Wieler ostrzegł, iż "ludzie będą umierać w czasowej zbieżności ze szczepieniem", gdyż akcja ta obejmie najpierw tworzących grupę ryzyka "ludzi w wieku starszym i podeszłym".
Jak podał w czwartek RKI, w Niemczech zaszczepiono dotąd przeciwko koronawirusowi około 842 tys. ludzi czyli 1,01 proc. całej populacji, z tego co najmniej 78 tys. w środę. By szczepienie było skuteczne, trzeba je po około trzech tygodniach powtórzyć.
Zaszczepienie dotąd jednego procenta ludności oznacza, że rozpoczęło się wychodzenie z pandemii, ale "jednocześnie jesteśmy wciąż w jej najcięższej fazie" - oświadczył niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. Wyraził przy tym zaniepokojenie możliwością rozprzestrzenienia się nowej, zapewne bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii na inne państwa.


CZYTAJ TAKŻE
- ND, 20:39 Kuczmierowski: nadal czekamy na informację od Pfizera nt. zmienionego harmonogramu dostaw
- ND, 20:21 Szpital Narodowy: nie istnieje oddzielny zarząd placówki, jesteśmy filią CSK MSWiA
- ND, 20:01 Wrocław: w USK podano pacjentom drugą dawkę szczepionki
- ND, 18:52 AFP: już ponad 2 mln ofiar koronawirusa na świecie
- ND, 17:41 Szef KPRM: w poniedziałek Pfizer przyśle 180 tys. dawek szczepionki mniej
- ND, 16:58 Brytyjscy lekarze chcą ochrony prawnej w związku z decyzjami dot. leczenia COVID-19
- ND, 15:57 Fiałek: niezrozumiała decyzja wstrzymania szczepień dla personelu medycznego
- ND, 14:56 Dramatyczna sytuacja w Amazonii: pochodzi z niej nowa, jeszcze groźniejsza odmiana koronawirusa
- ND, 13:55 Dyrektor szpitala o szczepieniach: dużo błędów na etapie planowania
- ND, 12:54 Dworczyk: liczymy, że zaburzenia naszego harmonogramu szczepień nie będą duże
- ND, 12:05 Szefowa MRiPS: pensjonariusze DPS-ów nie będą musieli opuszczać placówek na szczepienia
- ND, 11:04 W Polsce wykonano już ponad 457 tys. szczepień przeciw COVID-19
- 1 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 11 435 582, zmarło 33 355 pacjentów
- 2 Pfizer tymczasowo ogranicza dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla całej Europy
- 3 Rok 2021 będzie rokiem szczepień przeciwko COVID-19, jednak nie dla wszystkich
- 4 Ekspert ostrzega rząd przed otwieraniem szkół. "Nowy wariant koronawirusa zakaża dzieci"
- 5 PPOZ: czy placówki POZ mają działać jak pomoc doraźna i pogotowie?
- 6 Minister Dworczyk: dostawy szczepionek przeciw Covid-19 w nadchodzący poniedziałek mniejsze o 40 procent
- 7 Epidemia zmniejsza skalę cyfrowego wykluczenia i ułatwia wdrażanie rozwiązań informatycznych?
- 8 Będą unijne paszporty dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Polska jest za
- 9 Limanowa: szpital wznawia działalność oddziału dziecięcego
- 10 Dworczyk: wstrzymany transport 330 tys. dawek na pierwsze szczepienie w grupie 0
- 11 Sutkowski: pacjenci z COVID-19 za późno zgłaszają się do szpitala
- 12 Fiałek: niezrozumiała decyzja wstrzymania szczepień dla personelu medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych