• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Naukowcy z PAN alarmują: brak adekwatnej do powagi sytuacji reakcji ze strony władz państwowych

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAN12 listopada 2021 11:01

Koronawirus. - Zwracamy się z gorącym apelem o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe - apeluje Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Jak dodają "poważny niepokój budzi w nas brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych.

Naukowcy z PAN apelują o szczepienia dawką przypominającą
  • Koronawirus. Naukowcy z PAN apelują: Uwierzmy nauce i faktom, zaszczepmy się dawką przypominającą
  • - Zwracamy się z gorącym apelem o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe - to treść wydanego w sprawie komunikatu
  • Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN to interdyscyplinarny zespół doradczy powołany w czerwcu 2020. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć 

"Brak adekwatnej do powagi sytuacji reakcji ze strony władz państwowych"

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN apeluje, aby jeśli to tylko możliwe szczepić się dawką przypominającą.

- Z ogromnym niepokojem obserwujemy gwałtownie zwiększającą się liczbę osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz liczbę hospitalizowanych z powodu COVID-19. Dla niektórych osób choroba skończy się zgonem, dla innych trwałym kalectwem oddechowym i drastycznym ograniczeniem aktywności życiowej, zawodowej i społecznej. Chorują także osoby już zaszczepione, jednak w ich przypadku ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia jest znacznie mniejsze - podkreślają naukowcy.

Jak dodają "poważny niepokój budzi w nas brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych. W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie".

Czytaj również: Kardiolog beształ pacjentkę za szczepienie. Twierdził, że preparat jest "z płodów"

Koronawirus w Polsce 12 listopada. Zakażenia i zgony. Nowy raport z Ministerstwa Zdrowia

Naukowcy z PAN apelują: Uwierzmy nauce i faktom, zaszczepmy się dawką przypominającą

- W tej sytuacji zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe - apelują członkowie zespołu.

Przypominają, że badania przeprowadzone w innych krajach dowodzą, że pełne zaszczepienie się znacząco zmniejsza ryzyko ciężkiej choroby, jednak ochrona ta słabnie z czasem.

- Przyjęcie dawki przypominającej wzmocni zdolność organizmu do walki z wirusem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i schorowanych. Również u osób młodszych dawka przypominająca zmniejsza ryzyko zakażenia, zachorowania i transmisji wirusa na inne osoby - dodają.

I podnoszą: Uwierzmy nauce i faktom, zaszczepmy się dawką przypominającą.

Czytaj także: Nowe obostrzenia i paszporty covidowe. Rzecznik MZ wyjaśnia, co się zmieni

Obostrzenia. Rząd zmienił limity dla strefy czerwonej i żółtej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum