• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nauczyciele mają priorytet przy szczepieniach przeciw Covid-19 - uważa WHO i UNICEF

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP30 sierpnia 2021 11:11

Nauczyciele oraz personel szkół powinni stać się grupami priorytetowymi przy szczepieniach przeciw Covid-19. To stanowisko dwóch ważnych organizacji - WHO i UNICEF.

Powrót dzieci do szkół po wakacjach jest istotny dla ich zdrowia psychicznego - uważa szef WHO na Europę. Fot. Shutterstock
  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wezwały państwa członkowskiego do realizowania programów szczepień przeciw Covid-19, dzięki którym będzie można prowadzić do nauczania stacjonarnego
  • Organizacje uważają, że placówki oświatowe powinny pozostać otwarte mimo rozpowszechniania się wariantu Delta
  • Dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge jest zdania, że powrót dzieci do szkół jest kluczowy dla ich zdrowia psychicznego

"Szczepionka przeciw Covid-19 powinna być oferowana nauczycielom i innym pracownikom szkół jako grupom docelowym krajowych kampanii szczepień" - napisano w komunikacie oenzetowskich instytucji i wezwano państwa członkowskie do realizowania strategii szczepień, dzięki której będzie można prowadzić nauczanie stacjonarne.

Powrót dzieci do szkoły kluczowy dla ich zdrowia psychicznego

Zaznaczono, że w czasie, gdy uczniowie wracają do szkół po wakacjach istotne jest, aby placówki pozostały otwarte pomimo rozpowszechniania się wariantu Delta koronawirusa, uważanego za bardziej zaraźliwy.

- To ma kluczowe znaczenie dla edukacji, zdrowia psychicznego oraz kompetencji społecznych dzieci, żeby szkoły zapewniały im środki do bycia szczęśliwymi i produktywnymi członkami społeczeństwa - oświadczył dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge.

Jak podkreślił, pandemia spowodowała najbardziej katastrofalne perturbacje w historii edukacji.

Szczepienia przeciw Covid-19 w szkołach 

Dyrekcja WHO na Europę oraz biuro regionalne UNICEF na Europę i Azję Środkową wystosowały apel o zapewnienie szczepień przeciw Covid-19 nieletnim powyżej 12. roku życia, którzy mają schorzenia współistniejące oraz o odpowiednie warunki do prowadzenia zajęć w szkołach.

Uznano, że konieczne jest częste wietrzenie pomieszczeń, zachowywanie dystansu fizycznego oraz prowadzenie badań przesiewowych wśród uczniów i personelu szkolnego. 

Szczepienia uczniów w polskich szkołach zaczną się w 3. tygodniu września. W pierwszym tygodniu września zostaną przeprowadzone spotkania informacyjno-edukacyjne dla rodziców uczniów. W drugim tygodniu zbierane będą zgody na szczepienie przeciw Covid-19 - do zaszczepienia osoby do 16. roku życia wystarczy zgoda jednego z rodziców, a od osób, które już ukończyły 16. rok życia, nie jest wymagana zgoda rodzica lub opiekuna na zaszczepienie. 

Czytaj też: COVID-19. Szczepienia we wrześniu ruszą w szkołach. Jakie zasady obowiązują przy szczepieniach dzieci?

Czytaj też: Piontkowski: nie ma obowiązku szczepienia w szkołach. Będzie natomiast taka możliwość

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum