• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Naczelny lekarz W. Brytanii: każde niezaszczepione dziecko zostanie zainfekowane w trakcie pandemii

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 września 2021 08:53

Chris Witty, czyli naczelny lekarz Wielkiej Brytanii, uważa, że dzieci w wieku 12-15 lat byłyby zakażone koronawirusem bez szczepienia. To właśnie ta grupa wiekowa odpowiada za transmisję SARS-CoV-2.

Szczepienia dzieci, zdaniem eksperta, są konieczne dla zahamowania transmisji. Fot. Shutterstock
  • Chris Witty podczas poselskiej komisji zdrowia z całą stanowczością stwierdził, że w grupie wiekowej pomiędzy 12 a 15 rokiem życia ma miejsce znacząca transmisja wirusa
  • Od poniedziałku (20 września) w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia dzieci w tym przedziale wiekowym. Na razie otrzymają szczepionki jednodawkowe
  • - Zdecydowana większość dzieci, które obecnie nie miały Covid, będzie go miała - zaznaczył naczelny lekarz Wielkiej Brytanii

Szczepienia dzieci w Wielkiej Brytanii

- Na tyle, na ile możemy ocenić, w tej grupie wiekowej zdecydowanie ma miejsce obecnie znacząca transmisja. Praktycznie każde dziecko, niezaszczepione, zostanie zainfekowane w pewnym momencie między 12. a 15. rokiem życia - mówił Whitty odpowiadając na pytania poselskiej komisji zdrowia. Dodał, że około połowa dzieci już miała koronawirusa w czasie tej pandemii.

W Wielkiej Brytanii w poniedziałek zaczęły się szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat. Podobnie jak te z grupy 16-17 lat, na razie dostaną one tylko jedną dawkę szczepionki.

Whitty zaznaczył, że szczepienia dzieci nie są czymś, co automatycznie rozwiąże wszystkie problemy, ale znacząco zmniejszą one ryzyko zakłóceń w edukacji.

- Zdecydowana większość dzieci, które obecnie nie miały Covid, będzie go miała w pewnym momencie. Nie stanie się to koniecznie w ciągu najbliższych dwóch czy trzech miesięcy, ale wcześniej czy później go złapią, ponieważ jest to niezwykle zakaźne. Szczepienie zmniejszy to ryzyko - mówił Whitty.

Podkreślił, że decyzja o rozszerzeniu szczepień na dzieci w wieku 12-15 lat nie została podjęta z powodów politycznych ani ze względu na szczególnie narażonych na zachorowanie dorosłych, ale wyłącznie dla dobra tych dzieci.

Czytaj: Wielka Brytania. Pierwszy dzień szczepień 12-15 latków. Osoby po 50 r.ż. przyjmują od dziś trzecią dawkę

Statystyki szczepień w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii podano dotychczas 93,2 mln szczepionek przeciw Covid-19, z czego ponad 48,6 mln to pierwsze dawki, a prawie 44,6 mln - drugie. Oznacza to, że przynajmniej jedną przyjęło 89,5 proc. osób powyżej 16 lat, a w pełni zaszczepione jest 82 proc.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 34 460 zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 166 zgonów z powodu Covid-19. W przypadku zakażeń jest to wzrost o prawie 4000 w stosunku do bilansu sprzed tygodnia, natomiast liczba zgonów jest o 35 mniejsza.

Czytaj: USA. Trzecia dawka szczepionki COVID-19 zatwierdzona. Będzie m.in. dla osób 65+

Ogromny wzrost liczby zgonów z powodu COVID-19 w Wlk. Brytanii. Minionej doby odnotowano ich 209

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum