PARTNER SERWISU
Na początek 16 punktów szczepień powszechnych w kraju. Rusza pilotaż W II kwartale powstanie dodatkowych 471 punktów szczepień powszechnych. Fot. Shutterstock

Pilotaż punktów szczepień powszechnych rozpocznie się od uruchomienia 16 takich placówek, w każdym województwie po jednej.

  • W II kwartale powstanie 471 punktów szczepień powszechnych. W tej chwili w Polsce działa ok. 6500 punktów szczepień
  • W ramach pilotażu w każdym województwie powstanie jeden punkt szczepień powszechnych
  • Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych (PSP) na Podkarpaciu został uruchomiony w Jarosławiu

Początkowo w każdym województwie powstanie jeden punkt szczepień powszechnych - będą funkcjonować w 16 miejscowościach, m.in. w Bydgoszczy, Legnicy, Koszalinie czy Radomsku. Pierwszy z nich rozpocznie działalność w poniedziałek w Legnicy.

W minionym tygodniu szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że wydajność takich punktów wynosi "w miejscowościach do 50 tys. minimum 200 szczepień dziennie. W większych miejscowościach powyżej 50 tys. - co najmniej pół tysiąca szczepień".

W II kwartale powstanie dodatkowych 471 punktów. W tej chwili w Polsce działa ok. 6500 punktów szczepień. Razem z nowopowstałymi będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju. Jak informował Dworczyk, "wpłynęło łącznie 686 zgłoszeń z samorządów. Z tych zgłoszeń zakwalifikowano 471 nowych punktów, które spełniają kryteria. One dołączą do 6,5 tys. działających już punktów".

Pierwszy taki punkt na Podkarpaciu

Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych (PSP) na Podkarpaciu został uruchomiony w poniedziałek rano w Jarosławiu. Jest to pilotażowy punkt,. Szczepienia będą tam wykonywane przez cały tydzień - poinformował Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu.

Podmiotem prowadzącym punkt jest Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

Jak poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, takie same pilotażowe punkty szczepień są uruchamiane we wszystkich województwach. To kolejny etap realizacji Narodowego Programu Szczepień.

- Na Podkarpaciu takim miejscem jest punkt zlokalizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Łącznie w województwie takich punktów szczepień powszechnych będzie kilkadziesiąt, będą one otwierane w kolejnych terminach - zapowiedział Mielniczuk.

Sawiński dodał, że rejestracja chętnych do zaszczepienia w jarosławskim punkcie szczepień powszechnych ruszyła już w sobotę i jest prowadzona zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień.

- Przez weekend zarejestrowało się około 70 osób. Z każdą chwilą chętnych do zaszczepienia będzie zapewne przybywało - ocenił Sawiński.

Szczepienia od poniedziałku do niedzieli

Podkreślił, że szczepienia będą tam wykonywane od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 8 do 18. Przez cały tydzień będzie czynna także rejestracja telefoniczna: w dni powszednie od godz. 8 do 18, zaś w weekendy i święta do godz. 16.

Dyrektor COM w Jarosławiu Piotr Pochopień przekazał, że pierwszy pacjent w jarosławskim PSP został zaszczepiony w poniedziałek o 8 rano. Do przeprowadzania szczepień w pilotażowym punkcie przygotowano trzy stanowiska z trzema dwuosobowymi zespołami szczepiennymi oraz rejestratorami, którzy pomogą zgłaszającym się w wypełnieniu ankiety. Jest także czterech żołnierzy WOT, którzy m.in. kierują ruchem pacjentów.

- Dziennie możemy zaszczepić od 200 do 500 osób, ale w razie konieczności liczba ta może zostać zwiększona. Obecnie mamy zabezpieczonych tysiąc dawek szczepionki firmy Moderna. Stan ten będzie uzupełniany w miarę dostaw i potrzeb - zapewnił Pochopień.

Sawiński zwrócił się z apelem do zarejestrowanych, aby przestrzegali wyznaczonej godziny szczepienia w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania punktu szczepień.

- Do szczepień powinni zgłaszać się pacjenci zdrowi, bez przeciwwskazań do szczepienia - zaznaczył Sawiński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych