Szczepienia.info/Rynek Zdrowia | 27-09-2019 14:05

Na Filipinach ruszyła kampania szczepień przeciw polio, to odpowiedź na...

Na Filipinach rozpoczęto kampanię szczepień przeciw poliomyelitis. Działanie to jest bezpośrednią reakcją na pierwsze od 19 lat zachorowania na poliomyelitis.

Fot. Shutterstock

Departament Zdrowia na Filipinach poinformował  (20 września) o drugim zachorowaniu na poliomyelitis. Wcześniej władze ogłosiły powrót poliomyelitis informując o pierwszym od 19 lat zachorowaniu wywołanym wirusem polio typu 1. Oba przypadki zachorowań wystąpiły u dzieci.

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wśród przyczyn tej niebezpiecznej sytuacji wskazują niewystarczający stan zaszczepienia przeciw poliomyelitis, słabe warunki sanitarne i brak określonych nawyków higienicznych oraz niedostateczny nadzór epidemiologiczny pracowników ochrony zdrowia.

Poliomyelitis jest groźną wirusową chorobą zakaźną, która łatwo się rozprzestrzenia. Zachorowania dotyczą głównie małych dzieci. Obserwujemy uszkodzenie mięśni, paraliż, a w rzadkich przypadkach nawet śmierć. Nie znamy skutecznego leku na poliomyelitis, ale dostępne są skuteczne szczepionki.

Poliomyelitis jest chorobą objętą ogólnoświatowym programem eradykacji. W 1988 roku Światowe Zgromadzenie Zdrowia, złożone z przedstawicieli ministerstw zdrowia wszystkich krajów członkowskich, podjęło decyzję o wykorzenieniu tej choroby, która w tamtym okresie przyczyniała się do milionów zachorowań oraz setek tysięcy kalectw, głównie wśród małych dzieci.

Eradykacja zakłada, że wszystkie kraje na świecie będą realizowały powszechne szczepienia dzieci przeciw poliomyelitis dopóki nie udokumentuje się braku zachorowań. Obecnie zachorowania spowodowane dzikim wirusem polio rejestruje się tylko w dwóch krajach (Afganistanie i Pakistanie), czasem wykrywa się ogniska poliomyelitis w innych krajach, importowane z tych krajów endemicznych. W 2018 r. w odnotowano 33 zachorowania. Wydawało się, że jesteśmy coraz bliżej celu jakim jest eradykacja tej choroby. W 2019 roku liczba zachorowań w Afganistanie i Pakistanie jednak wzrosła do 78. 

Każde takie zachorowanie  wywołuje alarm służb sanitarnych, ponieważ wskazuje na obecność setek nieuodpornionych dzieci. Tylko u jednego dziecka na 100-200 zakażonych występują porażenia. Dodatkowo z powodu ciągłych migracji ludności oraz rosnącego ruchu lotniczego, wirus polio może w każdej chwili zostać przeniesiony w dowolne miejsce na świecie. Dlatego po wykryciu zachorowań na poliomyelitis na Filipinach rozpoczęto kampanię szczepień wśród dzieci poniżej 5 lat. 

Więcej: szczepienia.pzh.gov.pl