NIZP-PZH: zachęca do szczepień przeciwko grypie

Autor: Szczepienia.info/Rynek Zdrowia • • 18 września 2013 13:18

Od 8 do 15 września 2013 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 29 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - informuje Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH i przypomina, że liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była aż trzykrotnie wyższa w porównaniu z poprzednim okresem pandemicznym.

NIZP-PZH: zachęca do szczepień przeciwko grypie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjaliści podkreślają, że zachorowań mogło być zdecydowanie mniej gdyby Polacy częściej podejmowali decyzje o szczepieniu.  Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się jedynie 3,75% Polaków. W celu zwiększenia liczby szczepionych przeciw grypie niezależni eksperci powołali Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Jego celem jest edukacja Polaków oraz informowanie o zagrożeniach związanych z grypą oraz powikłaniami pogrypowymi.

Program realizowany jest pod patronatem m.in Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, World Medical Association, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Szczepienia przeciw grypie zaleca się wszystkim osobom, które ukończyły 6. miesiąc życia, ale szczególnie tym, które mają podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu z jej powodu oraz chorują przewlekle.

Optymalnym czasem na szczepienie jest okres pomiędzy wrześniem a grudniem. Szczepionki przeciw grypie 2013/2014 dopuszczono już do obrotu, są dostępne w hurtowniach, które rozpoczęły ich dystrybucję do aptek i zakładów opieki zdrowotnej.

Więcej: szczepienia.pzh.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum