NIZP-PZH: szczyt zachorowań na grypę prawdopodobnie mamy za sobą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2015 15:02

Od początku roku u ponad miliona Polaków zaobserwowano objawy grypy - to o ok. 350 tys. przypadków więcej niż w ub. roku - informuje NIZP-PZH. Od początku marca widoczny jest jednak spadek liczby chorych, co pozwala przypuszczać, że szczyt zachorowań na grypę w tym sezonie już mija.

NIZP-PZH: szczyt zachorowań na grypę prawdopodobnie mamy za sobą
Fot. Archiwum

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, od początku roku u ponad 1 mln 84 tys. Polaków zaobserwowano objawy grypy. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich prawie 740 tys. W okresie od 1 stycznia do 7 marca 2015 r. blisko 4 tys. osób było hospitalizowanych z objawami grypy, a 5 osób zmarło. Tak jak w latach ubiegłych, największą zachorowalność odnotowano wśród dzieci do 4. roku życia.

We wcześniejszych latach szczyt zachorowań na grypę najczęściej przypadał na przełom grudnia i stycznia, natomiast w tym sezonie (tak jak w roku ubiegłym) najwięcej zachorowań odnotowano w końcu lutego i na początku marca.

W ostatnich dniach najwięcej zachorowań było w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim.

Jak podkreśla NIZP-PZH najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Szczepionki mogą zapobiec 70-90 proc. zachorowań na grypę wśród zdrowych osób dorosłych, natomiast wśród osób starszych szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań nawet o 60 proc., a zgonów o 80 proc.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca szczepienia przede wszystkim osobom starszym, niepełnosprawnym, przewlekle chorym, kobietom w ciąży, pracownikom ochrony zdrowia i dzieciom od 6. miesiąca życia. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum