NIL wspiera ten projekt obywatelski: zaszczepienie jako kryterium przyjęcia dziecka do żłobka

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2019 14:12

Do końca kwietnia 2019 roku - czytamy na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej - musimy zebrać 100 tys. podpisów popierających projekt naszej nowelizacji ustaw. W praktyce, po odliczeniu czasu potrzebnego na liczenie i sprawdzanie list, podpisy możemy zbierać do połowy kwietnia - podaje NIL.

NIL wspiera ten projekt obywatelski: zaszczepienie jako kryterium przyjęcia dziecka do żłobka
NIL poprze projekt ustawy wprowadzającej kryterium posiadania szczepień obowiązkowych, jako jednego z kryteriów punktowych podczas rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Fot. Fotolia

Jak przekonuje NIL w związku z dynamicznie prowadzoną przez ruchy antyszczepionkowe kampanią dezinformacyjną, systematycznie rośnie liczba rodziców, którzy unikają szczepienia dzieci.

Rośnie z tego powodu zagrożenie epidemiami i powrotem dawno już niewidzianych lub sporadycznie spotykanych chorób, wraz z ich powikłaniami. Współczesna nauka poradziła sobie z nimi za pomocą powszechnych szczepień. Ruchy antyszczepionkowe negują szczepienia, sieją strach i powodują rosnące zagrożenie - nie bez powodu WHO uznała je za jedno z dziesięciu największych zagrożeń dla zdrowia - przypomina NIL w informacji opublikowanej na stronie internetowej.

NIL udziela poparcia działaczowi społecznemu Robertowi Wagnerowi oraz adwokatowi Marcinowi Kostce, którzy przygotowali projekt nowelizacji ustaw, umożliwiający samorządom wprowadzenie kryterium posiadania szczepień obowiązkowych, jako jednego z kryteriów punktowych podczas rekrutacji do żłobków i przedszkoli.

Do tej pory samorządy nie mogły stosować takiego kryterium. Utworzono w tym celu Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy" i przygotowano konsultowany ze środowiskiem lekarskim i prawniczym pakiet nowelizacji ustaw.

"Działamy na zasadzie pro publico bono, nie czerpiąc jakichkolwiek profitów z akcji, nie mając dofinansowania od firm i instytucji. Działamy po to, by wszystkim nam żyło się lepiej, by wszystkie dzieci były bezpieczniejsze..." - napisano w informacji.

Więcej: www.nil.org. pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum