×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

NFZ: szczepionki przeciw HPV funkcjonują od 15 lat, powszechne programy ma 120 państw

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP07 czerwca 2023 15:38Aktualizacja: 07 czerwca 2023 15:56

Szczepionki przeciw HPV funkcjonują na rynku od 15 lat; powszechne programy szczepień są realizowane w ponad 120 państwach. Polska dołączyła do tej grupy, dzięki czemu może zredukować liczbę zachorowań na nowotwory – zaznacza Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ: szczepionki przeciw HPV funkcjonują od 15 lat, powszechne programy ma 120 państw
Szczepienia na HPV w ramach programów realizuje ponad 120 państw. Fot. Shutterstock
  • NFZ podnosi, że szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 90 proc.
  • Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV w Polsce jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat
  • W 2023 r. szczepienia dotyczą dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Szczepienia ruszyły od 1 czerwca

Ludzki wirus brodawczaka

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe u kobiet i mężczyzn.

NFZ zwraca uwagę, że ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce zmaga się z rakiem szyjki macicy. Niestety, ponad połowa przegrywa walkę z chorobą. Realizowany program szczepień przeciw HPV ma temu zapobiec.

Fundusz przypomina, że szczepionki przeciw HPV funkcjonują na rynku od 15 lat, a powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są w ponad 120 państwach.

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum