NFZ: szczepienie przeciw COVID-19 w niemal 6 tys. punktach - to już potwierdzone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2021 18:25

Szczepienia populacyjne Polaków przeciw COVID-19 będzie prowadzone w blisko 6 tys. punktów w kraju, najwięcej powstanie ich na Mazowszu, bo 841 - wynika z danych udostępnionych we wtorek (5 stycznia) przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ: szczepienie przeciw COVID-19 w niemal 6 tys. punktach - to już potwierdzone
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Wykaz punktów szczepień został opublikowany na stronie gov.pl/szczepimysie. Według danych z 5 stycznia w całej Polsce do szczepienia populacyjnego zgłosiło się i zostało potwierdzonych niemal 6 tys. punktów szczepień. Podaniem preparatu zajmie się ponad 7,3 tys. zespołów szczepiących.

Rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk w odpowiedzi na pytania poinformowała, że najwięcej punktów jest na Mazowszu - 841. W Małopolsce to blisko 500 punktów, na Śląsku - 671. Podkarpacie ma niemal 400 punktów, w woj. opolskim jest ich 169, a w lubuskim - 162.

- Praktycznie każdy Polak ma dzisiaj dostęp do punktu szczepień niedaleko swojego miejsca zamieszkania - podkreśliła Wądrzyk. Zaznaczyła, że dostęp do punktu szczepień w najbliższej okolicy ma ponad 98,5 proc. Polaków.

Wykaz punktów - jak wskazała rzeczniczka - jest na bieżąco aktualizowany. Zostanie uzupełniony o dane kontaktowe do każdego punktu. W połowie stycznia br. powstanie także specjalna, interaktywna mapa, dzięki której każdy znajdzie punkt szczepień w swojej okolicy.

Aktualnie trwa szczepienie grupy zero, czyli m.in. personelu medycznego, w szpitalach węzłowych. Takich placówek w całym kraju jest 509.

Do 14 stycznia trwają zapisy na szczepienia medyków w szpitalach węzłowych. Zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie, przez formularz online, dostępny na stronie https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/

Po 15 stycznia rozpoczną się zapisy do szczepienia populacyjnego. Będzie można zrobić to przez internet - zakładając Internetowe Konto Pacjenta lub logując się do IKP, u swojego lekarza POZ bądź w punkcie szczepień lub dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień - 989.

Infolinia jest czynna także teraz. Wybierając numer 989 można dowiedzieć się m.in., jak wygląda procedura szczepienia, gdzie będzie można się zaszczepić oraz dlaczego warto skorzystać ze szczepienia.

- 4 stycznia konsultanci infolinii odebrali rekordową liczbę połączeń - ponad 14 tys. To najwięcej rozmów od momentu uruchomienia infolinii. W sumie infolinia, działająca również w weekendy i święta, obsłużyła już przeszło 77 tys. połączeń - podała rzeczniczka NFZ.

Szczepienie przeciw COVID-19 jest bezpłatne. Każdy, kto zostanie zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza i będzie zaszczepiony, otrzyma potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki preparatu wraz z informacją o dacie podania drugiej dawki.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum