×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Można zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV. Rząd podał szczegóły

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia26 maja 2023 12:05Aktualizacja: 26 maja 2023 21:34

Od 27 maja można rejestrować 12 i 13-letnie dzieci z na szczepienia przeciw HPV. - To bardzo ważny dzień - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Można zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV. Rząd podał szczegóły
Szczepienia przeciw HPV skierowane są do dzieci z roczników 2010 i 2011. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • 27 maja o godz. 7 rano ruszają zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko HPV
  • Szczepione będą roczniki 2010 i 2011 w 1,3 tys. punktów w całej Polsce, ale nie tylko
  • Zapisać się można pod numerem telefonu 989, przez Internetowe Konto Pacjenta lub bezpośrednio w punkcie
  • Przy procesie rejestracji wybieramy przychodnię i szczepionkę dostępną w tym POZ-cie

Szczepienia przeciw HPV. Zapisy od 27 maja

- Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy, co obiecaliśmy: darmową dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV, która ma na zadanie wyeliminować przynajmniej w takim stopniu, jak to się stało w kilkunastu najbardziej rozwiniętych krajach zachodu, bogatszych od nas, które wprowadziły to wcześniej. My wdrażamy to teraz, dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem - zdrowie jest wartością bezcenną - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy i niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej dzięki temu, że wdrażamy tę dobrowolną i darmową, bezpłatną szczepionkę HPV - zaznaczył premier.

- Z punktu widzenia prewencji nowotworowej naprawdę dzisiaj dołączamy do najlepszych, którym w znacznym stopniu udało się zredukować skalę zachorowań, trzeba tutaj wymienić kraje takie jak Australia, które prowadząc ten program naprawdę doprowadziły do sytuacji, w której praktycznie nowotwór szyjki macicy nie występuje - zauważył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister dodał, że na szczepienia można rejestrować się od 27 czerwca od godz. 7 rano:

  • pod numerem 989
  • przez Internetowe Konto Pacjenta
  • bezpośrednio w punkcie szczepień.

Rząd uruchamia także specjalny serwis, który będzie informował o punktach, w których można wykonać szczepienia. - Na tę chwilę punktów w skali całego kraju jest już ponad 1,3 tys. i zaktualizowana mapa będzie dostępna w serwisie rządowym.gov.pl/hpv.

Co ze starszymi dziećmi?

Chociaż szczepienia przewidziane są dla dwóch określonych roczników, obecny na konferencji kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Narodowego Instytutu Onkologii profesor instytutu dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski przekazał, że na szczepienie można zarejestrować także starszych nastolatków. Jest jednak pewno "ale":

- Taka możliwość już jest - przypomnę, że szczepienia przeciwko HPV - wszystkie, które są dostępne - są zarejestrowane od 9. roku życia praktycznie bez górnej granicy wieku. Natomiast wydatki publiczne z punktu widzenia efektywności kosztowej muszą być nacelowane na grupę, która odniesie najwyższą korzyść populacyjną i idealna grupa, która została przyjęta w tym programie według nas ekspertów, to 12., 13. rok życia - mówił.

W przypadku starszych "oczywiście nie będzie to szczepienie refundowane" - zaznaczył profesor.

- Zapisy Narodowej Strategii Onkologicznej już od pewnego czasu zostały w pewien sposób wypełnione, bo od 2021 roku jedna ze szczepionek ma refundację 50 proc. i jest dostępna w nie najgorszej cenie. Nie ma przeciwwskazań do tego, żeby szczepić osoby starsze - mówił profesor, zaznaczając ponownie, że program jest skierowany do 12- i 13-latków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum