• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Monitorowanie zakażeń pneumokokami - to nie takie proste

Autor: Teresa Jackowska/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2013 13:30

Szacuje się, że w Polsce mamy rocznie ok. 300 przypadków inwazyjnych zachorowań wywołanych pneumokokami. Faktycznie może być zdecydowanie więcej. - Nie istnieją w kraju mechanizmy pozwalające na precyzyjne monitorowanie takich zakażeń, wobec czego ich liczba z pewnością jest niedoszacowana - mówi nam prof. Teresa Jackowska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Monitorowanie zakażeń pneumokokami - to nie takie proste

Dzieje się tak z kilku przyczyn. Badania zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową u dzieci opiera się na wynikach posiewów krwi, lub wymazów z ucha, gardła.

Jednak lekarze bardzo często w sytuacji, gdy mają do czynienia z chorym dzieckiem w złym stanie, z wysoka gorączką nie pobierają materiału do badań i nie czekają na jego wyniki tylko włączają antybiotykoterapię.

Jeżeli nawet zdecydują się na zlecenie takiej diagnostyki - po uprzednim podaniu antybiotyku - wynik badania może nie wykazać już obecności pneumokoka, nawet gdy był on przyczyną zakażenia.

Koleją trudnością w diagnostyce jest to, że do posiewu potrzeba dużą ilość krwi, co w przypadku najmniejszych dzieci również jest problematyczne. Do tego dochodzą różne ograniczenia w dostępie do laboratorium, w którym można takie badania wykonać. W efekcie dane jakimi dysponujemy w kraju są zaniżone w stosunku do rzeczywistej liczby zakażeń .

Nie możemy dziś powiedzieć ile dzieci w kraju straciło słuch po tym jak zakażenie pneumokokiem wywołało u nich zapalenie ucha. A trzeba powiedzieć, że praktycznie każde dziecko do 5 r.ż ma za sobą takie zdarzenie.

Inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), może mieć postać inwazyjnego zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy. Wiążą się z nią częste powikłania i wysoka śmiertelność.

Możemy też jedynie szacować, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje rocznie kilkanaście tysięcy osób.

Gdybyśmy zastosowali powszechnie szczepienia przeciwko pneumokokom, moglibyśmy zapobiec nawet do 80 proc. zakażeń.  

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum