• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Moderna ruszy z produkcją w Holandii. Nawet 300 mln dawek rocznie

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP02 czerwca 2021 20:30

Moderna ogłosiła, że jeszcze w tym roku rozpocznie produkcję szczepionki przeciwko Covid-19 w Holandii, w miejscowości Geleen.

Moderna ruszy z produkcją w Holandii. Nawet 300 mln dawek rocznie
Moderna będzie produkowała szczepionkę przeciwko COVID-19 w Holandii/ Fot. Shutterstock
  • Amerykańska firma farmaceutyczna Moderna planuje produkcję szczepionki przeciwko Covid-19 na południu Holandii
  • Koncern zamierza wytwarzać tam 300 mln dawek preparatu rocznie
  • Produkcja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku

Moderna poinformowała, że linia produkcyjna w Geleen na południu Holandii zostanie uruchomiona na mocy umowy zawartej ze szwajcarską firmą Lonza. 

Moderna w Holandii. Nawet 300 mln dawek szczepionki rocznie

- Chcemy wykorzystać nasze doświadczenia z Portsmouth (w USA) i Visp (w Szwajcarii) w naszym zakładzie w Geleen w Holandii - przekazał Jean-Christoph Hyvert z Lonzy w komunikacie prasowym obu firm.

Już w maju 2020 r. Lonza i Moderna ogłosiły zawarcie dziesięcioletniej umowy o współpracy strategicznej, której celem była produkcja szczepionki przeciw Covid-19 oraz dodatkowych produktów Moderny w przyszłości.

O szczepionce

O efektywności szczepionki firma informowała w kwietniu br. Jak podkreślała, badania wskazują na utrzymującą się 90. proc. ochronę przed Covid-19 i 95. proc. zabezpieczenie przed ciężką postacią choroby, po szczepieniu preparatem Moderny.

Wyniki badań zaprezentowano w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine", gdzie opublikowano aktualizację badań klinicznych opisujących skuteczność działania szczepionki u osób, którym średnio pół roku wcześniej podano drugą dawkę preparatu. Moderna przekazała, że te obserwacje potwierdzają skuteczność substancji i trwałość dawanej przez nią ochrony.
Powstaje szczepionka chroniąca przed nowymi mutacjami

Firma poinformowała też, że pracuje nad nowymi szczepionkami, które miałyby lepiej chronić przed po raz pierwszy zaobserwowanym w RPA wariantem koronawirusa B.1.351.

Podawana w dwóch dawkach oparta na technologii mRNA szczepionka Moderny jest zatwierdzona do użytku w ponad 40 krajach świata, w tym w USA, państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

***

Szczepieniom poświęcona będzie sesja "Szczepienia, czyli po pierwsze skuteczna profilaktyka" w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, który odbędzie się w Katowicach w dniach 14-16 czerwca 2021 r.

Transmisje online wszystkich kongresowych debat, wykładów i prezentacji dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl Relacje z kongresowych wydarzeń zamieszczane będą także w portalu rynekzdrowia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum