×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Moderna dostarcza szczepionkę tylko bogatym krajom. Jej zyski sięgają nawet 20 mld dolarów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP11 października 2021 13:08Aktualizacja: 11 października 2021 14:55

The New York Times poinformował, że koncern Moderny dostarcza swój preparat wyłącznie krajom zamożnym dla większego zysku.

Moderna dostarcza szczepionkę tylko bogatym krajom. Jej zyski sięgają nawet 20 mld dolarów
Moderna przekazuje szczepionki tylko bogatym krajom. Fot. Shutterstock
  • Moderna przekazuje swój preparat w z znacznie większych dawkach najzamożniejszym państwom świata
  • Do biedniejszych państw Moderna dostarczyła jedynie 1 mln dawek, a m.in. Pfizer przekazał tym państwo 8,4 mln dawek
  • Koncern swoje tegoroczne zyski ze sprzedaży szczepionek szacuje na blisko 20 mld dolarów. Natomiast wartość rynkowa Moderny wzrosła w bieżącym roku niemal trzykrotnie do ponad 120 mld dolarów

Moderna przekazuje szczepionki bogatym państwom

Z danych firmy Airfinity, która monitoruje dostawy szczepionek przeciwko Covid-19 wynika, że Moderna przekazuje najzamożniejszym państwom świata znacznie więcej dawek swojego preparatu niż jakikolwiek inny producent.

Do krajów "o niskich dochodach" według klasyfikacji Banku Światowego Moderna wysłała jedynie 1 mln dawek szczepionki. Dla porównania Pfizer przekazał do tych państw 8,4 mln dawek, a Johnson&Johnson 25 mln swoich jednorazowych szczepionek.

Spośród garstki krajów o średnich dochodach, które osiągnęły porozumienie z Moderną w sprawie zakupu jej preparatu, żadne jeszcze nie otrzymało uzgodnionej dostawy, a minimum trzy musiały zaakceptować wyższe ceny niż Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Czytaj: Szczepionka na Covid-19 w polskich warunkach zmniejsza ryzyko hospitalizacji 82-krotnie. A ryzyko śmierci?

Moderna nie wywiązuje się z umów

Amerykański dziennik zauważa, że w odróżnieniu od Pfizera i Johnson&Johnson zajmujących się wyrobem i handlem innymi lekami i produktami medycznymi, Moderna wytwarza i sprzedaje tylko szczepionkę przeciw Covid-19.

Dr Tom Frieden, kierujący amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, a zarazem komisarz Departamentu Zdrowia Stanu Nowy Jork skomentował zachowanie przedstawicieli Moderny słowami: "Zachowują się tak, jakby nie ponosili absolutnie żadnej odpowiedzialności poza maksymalizacją zwrotu z inwestycji".

Mimo zapewnień dyrektorów Moderny o czynieniu wszelkich starań, by zagwarantować jak najwyższe tempo produkcji szczepionek, Biały Dom jest "coraz bardziej sfrustrowany" uniemożliwieniem ochrony przed wirusem mieszkańcom uboższych państw - powiedziało NYT dwóch wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji.

W odpowiedzi na pytanie redakcji o to, jaką liczbę szczepionek udało się dotychczas Modernie skierować do uboższych państw, firma podała, że "obecnie podejmuje inwestycje w celu zwiększenia produkcji preparatu tak, by była w stanie dostarczyć miliard dawek do krajów o niskich dochodach w 2022". Zapowiedziała też otwarcie fabryki w Afryce, nie precyzując terminu.

Kierownictwo Moderny rozmawiało z administracją prezydenta Bidena o sprzedaży tanich dawek rządowi federalnemu, który przekazałby je biedniejszym państwom. Pfizer już wcześniej wyraził zgodę na takie rozwiązanie. Dalsze negocjacje trwają - jak informuje kancelaria Białego Domu.

W piątkowym wywiadzie dyrektor generalny Moderny, Stephane Bankel, powiedział: "To smutne, że szczepionka jego firmy nie dotarła do większej liczby osób w biedniejszych krajach". Jak przyznał, sytuacja wymknęła mu się spod kontroli. Dodał, że sprawy przybrałyby dużo bardziej pozytywny obrót, gdyby doszło do współpracy z międzynarodowym programem COVAX na rzecz sprawiedliwego dostępu do przystępnych cenowo szczepionek. Aurelia Nguyen, urzędniczka reprezentująca COVAX zaprzeczyła, by jakakolwiek wina leżała po stronie COVAX.

Czytaj: Prof. Parczewski: mamy pacjentów 40-50 lat, niezaszczepionych, z szybko postępującym zapaleniem płuc

Olbrzymie zyski Moderny

Lista krajów rozczarowanych polityką Moderny i jej niewywiązywaniem się z terminowych dostaw szczepionek rośnie. Głośno o skutkach mówi m.in. Tunezja i Botswana. Niewiele rządów ujawniło, po jakich cenach dokonały zakupu u Moderny, co sprawia, że dalsze negocjacje kolejnych chętnych "toczą się po omacku".

Dr Ayoade Alakija, która współpracuje w ramach programu dostarczania szczepionek na Covid-19 państwom Unii Afrykańskiej powiedziała, że stosunek Moderny do zaopatrzenia Afryki w preparat wyraża się tak: "jesteśmy tutaj, aby zarabiać pieniądze. Natknęliśmy się na dobrą rzecz i nawet nie będziemy udawać, że próbujemy uratować świat".

Firma Moderna poinformowała, że swoje tegoroczne zyski z tytułu sprzedaży szczepionki na Covid-19 szacuje na minimum 20 mld dolarów w 2021 roku, co czyniłoby ten preparat jednym z najbardziej dochodowych produktów medycznych w historii.

Wartość rynkowa Moderny wzrosła w bieżącym roku niemal trzykrotnie do ponad 120 mld dolarów. Dwóch założycieli firmy i jeden z inwestorów zostali uwzględnieni na liście Forbesa wśród 400 najzamożniejszych osób w Stanach Zjednoczonych. 

Czytaj: Druga dawka szczepionki Johnson&Johnson w USA. Koncern poprosił o zgodę FDA

Płyny do dezynfekcji mogą nam zaszkodzić? Ekspert: ekspozycja na te środki uszkodziła naszą odporność

"Podwójna pandemia" w Wielkiej Brytanii. Wirus grypy atakuje

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum