• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Moderna czy Pfizer. Która szczepionka lepiej chroni przed Deltą? Są wyniki badań

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 sierpnia 2021 13:45

Internetowa telewizja CNBC podała informację w oparciu o najnowsze badania, że szczepionka Moderny jest skuteczniejsza od Pfizera.

Szczepionka Moderny wykazuje większą skuteczność w walce mutacją Delta. Fot. Shutterstock
  • Z badań opublikowanych na portalu medRxiv wynika jasno, że szczepionka od Pfizera może być mniej skuteczna przeciw mutacji Delta niż szczepionka Moderny
  • Według raportu skuteczność Moderny w lipcu, gdy dominowała Delta spadła z 86 do 76 proc., natomiast Pfizer z 76 do 42 proc.
  • - Zastrzyk przypominający Moderny może być konieczny wkrótce dla każdego, kto wcześniej w tym roku dostał preparaty Pfizera lub Moderny - podsumował dr Venky Soundararajan, prowadzący badanie

Moderna czy Pfizer. Która lepsza?

Z dwóch raportów opublikowanych w niedzielę na portalu medRxiv przed recenzją wynika, że szczepionka mRNA firm Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna niż szczepionka Moderny przeciwko wariantowi Delta koronawirusa.

W badaniu obejmującym ponad 50 tys. pacjentów z Mayo Clinic Health System (MCHS) w Rochester w amerykańskim stanie Minnesota, naukowcy stwierdzili, że skuteczność szczepionki Moderny przeciwko Covid-19 spadła do 76 proc. w lipcu, kiedy dominował wariant Delta, z 86 proc. na początku roku. Badacze ustalili, że w tym samym okresie skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech spadła do 42 proc. z 76 proc.

- Podczas gdy obie szczepionki pozostają skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji w związku z Covid-19, zastrzyk przypominający Moderny może być konieczny wkrótce dla każdego, kto wcześniej w tym roku dostał preparaty Pfizera lub Moderny - powiedział dr Venky Soundararajan z firmy analitycznej Nference z Massachusetts, który prowadził badanie w MCHS.

Odporność u osób starszych po szczepieniu

W oddzielnym badaniu starsi mieszkańcy domów opieki w Ontario wytworzyli silniejsze reakcje immunologiczne, zwłaszcza na niepokojące warianty, po szczepionce Moderna niż po szczepionce Pfizer/BioNTech. "Osoby starsze mogą potrzebować większych dawek szczepionki, szczepionek przypominających i innych środków zapobiegawczych" - uważa Anne-Claude Gingras z Instytutu Badawczego im. Lunenfeld-Tanenbaum w Toronto, która prowadziła kanadyjskie badania.

Poproszony o komentarz do obu raportów rzecznik firmy Pfizer powiedział: "Nadal uważamy, że [...] trzecia dawka przypominająca może być potrzebna w ciągu 6-12 miesięcy po pełnym szczepieniu w celu utrzymania najwyższego poziomu ochrony".

CNBC podaje, że nowe dane sugerują, że ludzie, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech pięć lub więcej miesięcy temu, w większym stopniu mogą mieć pozytywne testy na obecność koronawirusa niż osoby, które zostały w pełni zaszczepione mniej niż pięć miesięcy temu.

Badania porównawcze w Izraelu

Naukowcy przebadali prawie 34 tys. w pełni zaszczepionych dorosłych w Izraelu, aby sprawdzić, czy są wśród nich zakażeni. Badanie wykazało, że 1,8 proc. osób miało pozytywny test. We wszystkich grupach wiekowych prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku było wyższe, gdy ostatnia dawka szczepionki została przyjęta co najmniej 146 dni wcześniej - podał w czwartek zespół badawczy na portalu medRxiv przed recenzją.

- Wśród pacjentów w wieku powyżej 60 lat szanse na pozytywny wynik testu były prawie trzykrotnie wyższe, gdy od drugiej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 146 dni. Większość nowych infekcji zaobserwowano niedawno - przekazał współautor badania dr Eugene Merzon z izraelskiej służby zdrowia Leumit.

Czytaj: Szef BioNTech zaleca trzecią dawkę szczepionki. Skutecznie chroni m.in. przed wariantami Beta i Delta

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum