Moderna anuluje zaplanowaną dostawę ok. 4 mln szczepionek do Polski. To pierwsza taka ugoda

Autor: • Źródło: PAP02 stycznia 2023 08:36

Jeden z producentów szczepionek anuluje Polsce dostawy części zamówionych szczepionek przeciw COVID-19. Polska odniosła pierwszy sukces w negocjacjach – poinformował w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna”.

Moderna anuluje zaplanowaną dostawę ok. 4 mln szczepionek do Polski. To pierwsza taka ugoda
Jeden z producentów szczepionek anuluje Polsce dostawy części zamówionych preparatów Fot. AdobeStock
  • Moderna anuluje 60 proc. zaplanowanych dostaw szczepionek do Polski 
  • Oznaczałoby to, że nie będziemy musieli odbierać ok. 4 mln szczepionek i płacić za nie 420 mln zł
  • Zdaniem dziennikarzy "DGP" może stanowić to przełom w rozmowach dotyczących o wiele większej kwoty

Pierwsza szczepionkowa ugoda. Moderna anuluje 60 proc. zaplanowanych dostaw

Jak wynika z informacji "DGP", Moderna, od której mieliśmy kupić jeszcze prawie 7 mln preparatów, zgodziła się anulować 60 proc. zaplanowanych dostaw. To znaczy, że nie będziemy musieli odbierać ok. 4 mln szczepionek i płacić za nie 420 mln zł.

Gazeta zauważa, że to relatywnie niedużo, ale może stanowić przełom w rozmowach dotyczących o wiele większej kwoty. Chodzi o 6 mld zł - tyle bowiem mają kosztować szczepionki zamówione w firmie farmaceutycznej Pfizer. Od wiosny Polska nie odbiera od koncernu większości preparatów i nie płaci za nie. Powód jest prosty: mamy zapasy niewykorzystanych szczepionek i przekonanie, że z nowych nikt już nie skorzysta - napisano.

"DGP" podaje, że na razie trwa wymiana listów - Polska odmawia zapłaty, a firma uznania argumentu siły wyższej, czyli wojny. Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą i wynikające z niego polskie zaangażowanie, m.in. w kwestie medyczne, był głównym argumentem przy próbie renegocjacji umowy. Zdaniem gazety wygląda jednak na to, że koncern czeka z rozmowami na jego zakończenie.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum