Ministerstwo: powstaje program promujący szczepienie dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2015 11:13

Ministerstwo Zdrowia chce, poprzez program edukacyjno-promocyjny, popularyzować szczepienia ochronne dzieci. Resort zaplanował na ten cel 150 tys. zł w ramach zadań publicznych zlecanych do realizacji organizacjom pozarządowym.

Ministerstwo: powstaje program promujący szczepienie dzieci

Resort poinformował w mijającym tygodniu o rozpoczęciu procedury przyznawania dotacji celowych dla jednostek niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w tym stowarzyszeń i fundacji. Oferty można składać do 2 kwietnia.

Na współpracę z organizacjami pozarządowymi obejmującą zadania publiczne z zakresu ochrony i promocji zdrowia przewidziano na 2015 r. w budżecie resortu 700 tys. zł. Ministerstwo planuje w ramach tej puli trzy programy.

Jednym z nich jest program edukacyjno-promocyjny popularyzujący szczepienia ochronne i zwiększający świadomość społeczną w zakresie znaczenia, skuteczności i bezpieczeństwa ich stosowania w walce z chorobami zakaźnymi. Program ma być skierowany do dzieci i rodziców.

Czyt. Ruchy antyszczepionkowe nie próżnują: czy potrzebujemy edukacji ws. szczepień?

W Polsce tzw. wyszczepialność dzieci i młodzieży wciąż jest wysoka - przekracza 95 proc. Z roku na rok zwiększa się jednak liczba rodziców odmawiających szczepień. W 2011 r. było ok. 3 tys. odmów, w 2012 r. - 5,3 tys. a w 2013 r. - 7,2 tys., a w 2014 r. - 12,7 tys. odmów.

Wśród przyczyn tego zjawiska eksperci wskazują m.in. niepotwierdzone, jak podkreślają, badaniami naukowymi opinie, że szczepienia mogą wywoływać uboczne skutki. Osoba, która nie wykonuje obowiązku szczepienia może zostać ukarana grzywną, którą po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego nakłada wojewoda. W 2014 r. ubiegłym roku wszczętych było ponad 220 takich postępowań.

Dotacje celowe dla organizacji, o których poinformował w mijającym tygodniu resort, przewidziano także na programy dotyczące chorób cywilizacyjnych i nadużywania produktów leczniczych.

Na program edukacyjny odnoszący się do eliminacji czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych (m.in. nadwagi i otyłości, nadciśnienia tętniczego, niskiego poziomu aktywności fizycznej) skierowany do dzieci i młodzieży, osób w wieku produkcyjnym oraz seniorów zaplanowano 400 tys. zł.

Program edukacyjny mający na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń wynikających z niewłaściwego stosowania oraz nadużywania produktów leczniczych dostępnych bez recepty (OTC) i suplementów diety ma kosztować 150 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum