Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie z UNICEF w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy

Autor: • Źródło: PAP24 czerwca 2022 18:30

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał porozumienie o współpracy z UNICEF-em. Dotyczy przeprowadzenia kampanii proszczepiennej w zakresie szczepień obowiązkowych wśród uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie UNICEF przekazał Polsce szczepionki z kalendarza szczepień obowiązkowych, z których skorzystają obywatele Ukrainy.

Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie z UNICEF w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy
Minister zdrowia Adam Niedzielski i koordynator UNICEF-u ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce dr Rashed Mustafa Sarwar podczas uroczystości podpisania porozumienia o współpracy resortu z UNICEF. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał porozumienie o współpracy z UNICEF-em
  • Współpraca będzie dotyczyła przeprowadzenia kampanii proszczepiennej w zakresie szczepień obowiązkowych wśród uchodźców z Ukrainy
  • UNICEF ponadto przekazał Polsce szczepionki z kalendarza szczepień obowiązkowych. Skorzystają z nich obywatele Ukrainy

Od 1 lipca nowa kampania

Współpraca pomiędzy ministerstwem a UNICEF-em ma koncentrować się w tej chwili na dwóch obszarach. - Pierwszy to kwestia prowadzenia kampanii uświadamiającej wśród uchodźców, która ma na celu dotarcie z informacją o kalendarzu szczepień obowiązkowych, wykonywanych do 18-19 roku życia - wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że ten obszar jest bardzo ważny bo są różnice pomiędzy kalendarzami szczepień. - Poziomy wyszczepień w Polsce są nieco większe niż na Ukrainie - powiedział. Kampania startuje 1 lipca.

Drugim efektem współpracy z UNICEF-em jest przekazanie Polsce darmowych szczepionek, które już są w Łodzi. - 50 tysięcy szczepionek przeciwko polio. Te szczepionki są nam bardzo potrzebne, bo u nas ta choroba została wyeliminowana ze społeczeństwa, więc pojawienie się niezaszczepionych uchodźców powoduje, że musimy te zasoby szczepionek odtworzyć i mieć je gotowe w razie potrzeby - zaznaczył Niedzielski.

Szczepionka na WZW typu A. Wsparcie UNICEF dla Polski

UNICEF wsparł też Polskę szczepionkami na zapalenie wątroby typu A. "To tez jest uzupełnienie naszych zapasów, co pozwala w sposób bezpieczny budować zdrowie publiczne w Polsce" - powiedział Niedzielski.

Zwrócił się do przedstawiciela UNICEF-u dziękując mu za pomoc. - Jesteście państwo tam gdzie dzieją się rzeczy dotyczące kobiet i dzieci i tutaj ta charakterystyka uchodźców też koncentruje się dzieciach i kobietach, na tych osobach, które nie podlegają obowiązkowi poborowemu na Ukrainie. Tak więc jest to ten obszar, w którym ta współpraca wydaje się jak najbardziej naturalna - powiedział minister.

"Wirus nie rozpoznaje narodowości"

- Jesteśmy gotowi rozwijać naszą współpracę i szukać nowych obszarów gdzie nasza pomoc będzie potrzebna. Współpraca pomiędzy nami jest ważna i dotyczy nie tylko dzieci z Ukrainy, ale również z Polski. Bo przecież wirus nie rozpoznaje narodowości - powiedział koordynator ds. sytuacji kryzysowych na rzecz uchodźców w Polsce UNICEF Rashed Mustafa Sarwar.

Jak zaznaczył UNICEF działa na terenie Ukrainy od 25 lat i 190 krajach na świecie. - Zawsze działamy na zasadzie równoległej współpracy z tym, co robi rząd - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum