• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ministerstwo Zdrowia o wykorzystaniu dodatkowej dawki w fiolce szczepionki przeciw COVID-19

Autor: MZ, pwx/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2021 21:50

Wykorzystanie nadwyżki preparatu w fiolce szczepionki przeciw Covid-19 zależy od sprawności i doświadczenia personelu dokonującego szczepień - stwierdza w komunikacie MZ.

Fot. archiwum/ICZMP

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Ministerstwa Zdrowia w czwartek (11 lutego), podpisanego przez wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, dokumentacja rejestracyjna oraz Charakterystyki Produktów Leczniczych szczepionek przeciw COVID-19 przewidują w każdej fiolce nadmiarowe objętości szczepionki, aby umożliwić bezpieczne pobranie ilości deklarowanych przez producenta dawek.

Nadwyżki technologiczne stanowiące zwiększoną objętość płynnych preparatów pozajelitowych (w tym w iniekcjach), wynikają z konieczności zapewnienia dostarczenia pacjentowi bezpiecznej dawki w sytuacji, gdy występują straty zarówno w czasie pobierania leku z pojemnika strzykawką, jak i w czasie podawania (pozostałość w strzykawce) - czytamy w komunikacie.

Nadwyżki są różne, zależne od produktu i producenta. Możliwość wykorzystania nadwyżki technologicznej w przypadku ww. szczepionek jest możliwa i dopuszczalna i zależy od sprawności i doświadczenia personelu dokonującego szczepień. Na osobach tych ciąży odpowiedzialność za pobranie pełnej dawki.

Muszą one mieć pewność,że podają pacjentowi wymaganą przez producenta ilość szczepionki w czasie określonym w ChPL od otwarcia fiolki.Jednocześnie należy przypomnieć, że nie można łączyć ewentualnych pozostałości szczepionek z różnych fiolek, z uwagi na ryzyko zakażenia mikrobiologicznego - podano w komunikacie.

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum