Ministerstwo Zdrowia chce zapytać Polaków dlaczego są sceptyczni wobec szczepień

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2020 09:10

Miliony na odwrócenie trendu odchodzenia od szczepień w Polsce - wielkie badania dla Ministerstwa Zdrowia - podaje Rzeczpospolita.

Ministerstwo Zdrowia chce zapytać Polaków dlaczego są sceptyczni wobec szczepień
Fot. PTWP

- Medyczne fake newsy destabilizują społeczeństwo i gospodarkę - twierdzi resort zdrowia i za pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju chce sprawdzić, dlaczego coraz więcej Polaków nie wierzy szczepionkom i zatrzymać ten trend. Badanie ma przeprowadzić konsorcjum wybrane przez NCBiR. Tworzą je: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wraz z SWPS, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Akademią Leona Koźmińskiego - informuje dziennik.

Dziennik ocenia, że czas na badania jest jednak dość niefortunny. - Lada moment ma być gotowa pierwsza szczepionka przeciw Covid-19 - polski rząd chce kupić nawet 20 mln dawek. A tymczasem z ostatniego sondażu dla Rzeczpospolitej wynikało, że zaledwie 28,7 proc. respondentów chce się zaszczepić - napisano.

Dodano, że Polacy są bardzo sceptyczni wobec szczepień, a problem nasila się głównie za sprawą Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, którego liderką jest Justyna Socha - jej profil na FB śledzi ponad 160 tys. osób.

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że stowarzyszenie rozpowszechnia m.in. informację, że "szczepionki mRNA (na Covid-19 firmy Pfizer - przyp. aut.) nigdy nie były zarejestrowane do masowego stosowania u ludzi. Badania tego typu szczepionki na zwierzętach wykazały cięższy przebieg choroby i zgony u szczepionych". 

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum