Minister zdrowia pisze do rodziców i dyrektorów szkół: szczepienia dzieci są bezpieczne

Autor: JKB • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia18 sierpnia 2021 14:16

W związku z narastającymi wątpliwościami dotyczącymi szczepień dzieci i młodzieży, Ministerstwo Zdrowia opublikowało list skierowany do dyrekcji placówek szkolnych oraz rodziców. – Szczepionki przeznaczone dla uczniów w wieku od 12 do 15 lat jest bezpieczne – przekonuje resort zdrowia.

Minister zdrowia pisze do rodziców i dyrektorów szkół: szczepienia dzieci są bezpieczne
Plenerowy punkt szczepień przeciwko Covid-19 na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem Fot/ PAP/Grzegorz Momot
  • Ministerstwo Zdrowia w liście do dyrekcji i rodziców zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek dopuszczalnych dla dzieci oraz młodzieży
  • Oficjalny list został wystosowany jako forma zachęty do szczepień, w przypadku ewentualnych wątpliwości rodziców
  • Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa, jak inne produkty lecznicze – czytamy w liście

Minister zdrowia zachęca do szczepień dzieci i młodzieży

Na początku listu do dyrekcji szkół oraz rodziców minister zdrowia zaznaczył, że zdecydował się wyrazić swoje oficjalne stanowisko dotyczące szczepień dzieci i młodzieży. Przede wszystkim szef resortu apeluje do osób, które wciąż wahają lub obawiają się przyjęcia szczepionek.

List przekazany przez MZ pokazuje szczegółową oraz pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19. Jako najważniejszą wskazówkę minister zdrowia podaje fakt, iż korzystanie ze szczepionek jest jednym z najbardziej skutecznych działań profilaktycznych.

- Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. […] Stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym – podkreśla resort.

- Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze – czytamy w liście.

Jednocześnie minister podkreśla, że ze względu na postępującą pandemię koronawirusa, wszystkie procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone, jednakże badania wykonano rzetelnie oraz w oparciu o najważniejsze standardy bezpieczeństwa.

Czytaj: Koronawirus w Polsce. Ruszają szczepienia dzieci i młodzieży od 12 do 15 lat. Od dziś możliwość rejestracji. Jak to zrobić?

Szczepionki przeznaczone dla dzieci i młodzieży

Przy okazji w liście MZ znalazła się informacja na temat dopuszczonych szczepionek dla dzieci w wieku 12-15 lat. Do tej pory zostały zaakceptowane dwa preparaty:

  • Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech;
  • Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

Powyższe szczepionki zostały dopuszczone do użytku dla dzieci na podstawie danych zebranych do 13 marca 2021 roku (na próbie 2 260 nastolatków, z czego 1 131 w grupie produktu Comirnaty i 1 129 w grupie placebo).  Z kolei skuteczność Spikevax została potwierdzona na badaniach klinicznych z udziałem 3 732 dzieci w wieku 12-17 lat.

- W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych – potwierdza MZ.

Jeśli zaś chodzi o możliwe skutki niepożądane, to resort zdrowia zaznacza, że u nastolatków, we wspomnianym przedziale wiekowym, najczęściej pojawiają się m.in. obrzęki w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy i stawów czy gorączka. Wszystkie ustępują w ciągu kilku dni. MZ przypomina, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek u dzieci i dorosłych jest ściśle monitorowane.

Czytaj: Do 30 tys. zł kary za "kłamstwo covidowe". Niedzielski zdradził szczegóły

Andrusiewicz: szczepienia dzieci jeszcze przed końcem września

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum