×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Minister zdrowia odpowiada dyrektorom i mówi, jak powinna wyglądać weryfikacja szczepień medyków

Autor: PW • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 17 lutego 2022 09:18Zaktualizowano: 17 lutego 2022 09:23

Kodeks pracy jest ustawą wystarczającą, która pozwala weryfikować zaszczepienie przeciw COVID-19 - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do uwag, że dyrektorzy szpitali nie mają narzędzi prawnych, by sprawdzać od 1 marca czy personel jest zaszczepiony. Obowiązek zaszczepienia pracowników szpitali wprowadza rozporządzenie ministra zdrowia.

Minister zdrowia odpowiada dyrektorom i mówi, jak powinna wyglądać weryfikacja szczepień medyków
Adam Niedzielski: Kodeks pracy jest ustawą wystarczającą. Fot. PAP/jakub Kaczmarczyk
  • Gdy pracodawca dopuszcza pracownika do stanowiska pracy, powinien weryfikować czy pracownik spełnia wszystkie warunki - zaznaczył Adam Niedzielski
  • Zdaniem Niedzielskiego dla egzekwowania rozporządzenia o obowiązku zaszczepienia pracowników szpitala dyrektor ma wystarczające narzędzia prawne
  • Jak powiedział, dyrektorzy nie potrzebują ustawy. Kodeks pracy jest ustawą wystarczającą, która pozwala weryfikować zaszczepienie przeciw COVID-19
  • - Można dokonywać reorganizacji pracy, czyli tak organizować pracę, żeby odpowiadać na różne ryzyka epidemiczne - mówił Niedzielski

Niedzielski: dyrektor szpitala ma prawo weryfikować zaszczepienie medyków

O to, jak dyrektorzy szpitali mają egzekwować obowiązek zaszczepienia przeciw COVID-19 skoro nie ma ustawy regulującej te kwestie minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w czwartek (17 lutego) w porannym programie w TVN24.

Minister odpowiadając na pytanie kto będzie sprawdzał czy medycy są zaszczepieni odpowiedział, że "przede wszystkim może to zrobić pracodawca, który ma takie prawo".

- Gdy pracodawca dopuszcza pracownika do stanowiska pracy, powinien weryfikować czy pracownik spełnia wszystkie warunki - zaznaczył Adam Niedzielski, nawiązując do wymogu pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19, jako jednego z warunków, który będzie od 1 marca dotyczył pracowników szpitali.

Na uwagę, że pracodawcy informują, iż do takiej weryfikacji potrzebują ustawy minister odpowiedział, że nie jest to konieczne, bo istnieją inne akty prawne, które pozwalają na weryfikację zaszczepienia.

Weryfikacja zaszczepienia medyków. "Pracodawcy nie potrzebują ustawy"

- Nie, pracodawcy nie potrzebują ustawy. Kodeks pracy jest ustawą wystarczającą, która pozwala weryfikować zaszczepienie - mówił, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa pracy, co wynika z kodeksu pracy.

Jak zdecydowanie przekonywał minister Niedzielski, dyrektor szpitala może sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony. - Absolutnie, tak - zaakcentował.

Pytany przez prowadzącego czy jeśli pracownik nie jest zaszczepiony pracodawca na podstawie braku zaszczepienia może go wyrzucić z pracy minister Niedzielski powiedział, że pracodawca  "musi przede wszystkim podejmować decyzje o charakterze niedyskryminacyjnym".

- Czyli jeżeli podejmuje decyzję wobec jednego z niezaszczepionych pracowników musi podjąć również wobec innych - mówił.

Zaraz dodał, że radykalne środki dyscyplinujące nie muszą być podejmowane, bo "to nie jest jedyny instrument, który ma w swoim posiadaniu" dyrektor szpitala.

Niedzielski o odsuwaniu od pracy: różne są ryzyka epidemiczne

- Można dokonywać chociażby reorganizacji pracy, czyli tak organizować pracę, żeby odpowiadać na różne ryzyka epidemiczne - powiedział Niedzielski.

Doprecyzował, że te ryzyka epidemiczne, dotyczące między innymi zagrożenia dla pacjentów, związane z brakiem zaszczepienia osoby z grona personelu, mogą być rożne w różnych placówkach.

- Jeżeli patrzymy na tę sytuację, to ja inaczej oceniałbym ją w hospicjum, gdzie mamy ogromne ryzyko dla pacjentów Absolutnie uważam, że tam tacy medycy, którzy są niezaszczepieni generują ryzyko dla osób w bardzo ciężkim stanie i to jest realne zagrożenie. Czym innym jest normalna przychodnia - stwierdził minister.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum