Minister zdrowia o szczepieniach przeciw małpiej ospie: ubiegaliśmy się o 1100 szczepionek

Autor: • Źródło: PAP20 czerwca 2022 17:00

Podpisane zostały umowy na zakup blisko 100 tys. szczepionek w skali całej Europy. My ubiegaliśmy się o 1100 szczepionek dla personelu, który zajmuje się pacjentami – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o szczepienia przeciwko ospie małpiej.

Minister zdrowia o szczepieniach przeciw małpiej ospie: ubiegaliśmy się o 1100 szczepionek
Polska zamówiła 1100 szczepionek przeciw małpiej ospie. Fot. Adobestock

 

Szef resortu zdrowia zapytany został w poniedziałek na konferencji prasowej m.in. o zakup przez Unię Europejską szczepionek przeciwko ospie prawdziwej, które chronią również przed ospą małpią, i o to, kto miałby być szczepiony nimi w Polsce w pierwszej kolejności.

- W zeszłym tygodniu miałem przyjemność być na spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Luksemburgu i tam została nam przedstawiona informacja przez komisarz (ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellę) Kyriakides i szefa HERY (HERA - Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia), czyli agencji zajmującej się reagowaniem kryzysowym na epidemie. Podpisane zostały umowy na blisko 100 tys. szczepionek w skali całej Europy, my ubiegaliśmy się o 1100 z przeznaczeniem dla personelu, który zajmuje się pacjentami - odpowiedział Niedzielski.

Odniósł się też do pytania o to, ile osób jest obecnie w Polsce hospitalizowanych w związku z małpią ospą.

- W tej chwili - przynajmniej według piątkowych wiadomości - tych pacjentów było sześciu potwierdzonych, a pięciu hospitalizowanych. Wiem, że kolejnych sześć osób jest w trakcie potwierdzenia. Tak więc będzie w granicach 11 osób - podał minister zdrowia.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę.

Ospa małpia to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Przypadki zakażenia wirusem tej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum