Minister zdrowia do personelu brytyjskich domów opieki: szczepienie przeciw Covid-19 lub inna praca

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP03 października 2021 08:50

Pracownicy domów opieki, którzy nie przyjmą obu dawek szczepionki przeciw Covid-19 przed wyznaczonym terminem 11 listopada, powinni "odejść i znaleźć sobie inną pracę" - stwierdził brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Minister zdrowia do personelu brytyjskich domów opieki: szczepienie przeciw Covid-19 lub inna praca
Pracownicy domów opieki są na razie jedyną grupą zawodową w Wielkiej Brytanii, od której będzie wymagane szczepienie. Fot. Shutterstock
  • Pracownicy brytyjskich domów opieki mają czas na pełne zaszczepienie przeciw Covid-19 do 11 listopada
  • Jeśli nie zaszczepią się - powinni ''znaleźć sobie inną pracę''
  • Termin na przyjęcie pełnego szczepienia przeciw Covid-19 przez pracowników domów opieki nie zostanie wydłużony
  • W Anglii ponad 92 proc. personelu pracującego w domach opieki dla osób starszych przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki, a ponad 84 proc. pracowników - obie

Jeśli nie zamierzasz się szczepić, to dlaczego pracujesz w opiece?

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javi podkreślił w sobotę (2 października), że termin na przyjęcie szczepionki nie zostanie wydłużony, gdyż wymóg ten został wprowadzony ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców domów opieki.

- Jeśli pracujesz w domu opieki, pracujesz z niektórymi z najbardziej narażonych ludzi w naszym kraju i nie możesz zdobyć się na trud, by się zaszczepić, odejdź i poszukaj sobie innej pracy. Jeśli chcesz się nimi opiekować, jeśli chcesz dla nich gotować, chcesz ich karmić, kłaść ich do łóżka, powinieneś się zaszczepić. Jeśli nie zamierzasz się szczepić, to dlaczego pracujesz w opiece? - mówił Javid w rozmowie z radiem BBC4.

Nawet 40 tys. osób odejdzie z pracy w domach opieki?

Sektor opieki społecznej ostrzega, że wymóg szczepień może spowodować odejście sporej części personelu, co jeszcze pogłębi istniejący deficyt kadrowy. Organizacja skupiająca domy opieki, National Care Association, szacuje, że 40 tys. osób może być zmuszonych do rezygnacji z pracy z powodu tego obowiązku, a prawie 80 tys. "nadal znajduje się w strefie zagrożenia", ponieważ przyjęło tylko jedną dawkę szczepionki.

Według danych publicznej służby zdrowia w Anglii ponad 92 proc. personelu pracującego w domach opieki dla osób starszych przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki, a ponad 84 proc. pracowników - obie.

Datę 11 listopada jako termin, w którym wszyscy pracownicy domów opieki w Anglii muszą być w pełni zaszczepieni, brytyjski rząd ogłosił na początku sierpnia. Są oni na razie jedyną grupą zawodową w Wielkiej Brytanii, od której będzie wymagane szczepienie.

Wymóg ten wprowadzono w związku z dużą liczbą zgonów w domach opieki podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa. We wrześniu Javid mówił, że rozciągnięcie tego obowiązku na personel służby zdrowia jest bardzo prawdopodobne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum