Minister zdrowia: ARM gwarantuje, że na drugą dawkę zawsze wystarczy szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2021 13:02

Ze strony ARM nie ma żadnych sygnałów, że płynność podawania drugiej dawki jest zagrożona - przekonywał w poniedziałek (15 lutego) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia: ARM gwarantuje, że na drugą dawkę zawsze wystarczy szczepionek
Jednocześnie minister zdrowia przyznał, że "są pewne opóźnienia związane z dostawami". Fot. Twitter

Szef zdrowia był pytany na konferencji prasowej o doniesienia, według których punkty szczepień informują o braku dostaw szczepionek potrzebnych do zaczepienia pacjentów drugą dawką.

- System logistyki opracowany przez Agencję Rezerw Materiałowych - zadania, które są realizowane pod nadzorem ministra Michała Dworczyka - daje gwarancję tego, że na drugą dawkę zawsze starczy - podkreślił minister zdrowia.

Jak jednocześnie przyznał, "są pewne opóźnienia związane z dostawami".

Zaznaczył, że nie chodzi tutaj tylko o zapowiedziane przez firmę Pfizer czasowe zmniejszenie dostaw. Jak zaznaczył, szczepionki trafiają do Warszawy w godzinach porannych.

- Na przykład dzisiaj ponad 380 tys. (szczepionek) Pfizera przyjechało rano do Warszawy. Ale żeby je rozwieźć efektywnie po kraju, to potrzeba oczywiście trochę czasu - mówił Niedzielski.

Zaznaczył, że jeżeli szczepionki, jak w wypadku produktu firmy Pfizer, są dostarczane do Warszawy rano, to do punktów szczepień trafią w godzinach popołudniowych.

- Często terminy szczepień, są umawiane również na poniedziałki. Stąd może się pojawiać takie wrażenie, że nie ma drugiej dawki, a ona po prostu jest w drodze - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że ze strony ARM nie ma "żadnych sygnałów, które by informowały, że druga dawka, czy płynność podawania drugiej dawki jest zagrożona".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum