×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister Niedzielski: we wtorek będziemy decydować o dalszych losach kontraktów szczepionkowych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 marca 2023 08:51

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w trakcie obrad (14 marca) w Brukseli zostaną podjęte decyzje w sprawie kontraktów szczepionkowych.

Minister Niedzielski: we wtorek będziemy decydować o dalszych losach kontraktów szczepionkowych
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
  • 14 marca odbędą się obrady ministrów zdrowia w Brukseli
  • Właśnie wtedy zostaną podjęte decyzje w sprawie kontraktów szczepionkowych, co zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski
  • - Stanowisko Polski jest jasne: nie ma możliwości realizacji umów w tym kształcie - napisał minister na Twitterze

Decyzje ministrów zdrowia ws. kontraktów szczepionkowych

- Dziś podczas obrad ministrów zdrowia w Brukseli będziemy decydować o dalszych losach kontraktów szczepionkowych. Stanowisko Polski jest jasne: nie ma możliwości realizacji umów w tym kształcie. Wydawanie przez UE miliardów euro na utylizowane później szczepionki jest niegospodarne - napisał szef MZ na Twitterze.

10 marca Niedzielski zapowiedział, że przedstawimy Komisji Europejskiej twarde stanowisko wyrażające brak zgody na dalszą realizację kontraktów szczepionkowych na obecnych warunkach. Minister dodał, że szefowie resortów zdrowia oczekują od KE pilnej renegocjacji umów.

Rozmowy MZ z dostawcami szczepionek

Pod koniec stycznia PAP zapytała szefa MZ o to, na jakim etapie są rozmowy w sprawie dostaw preparatów - ewentualne modyfikacje wielkości dostaw i odstąpienie od część płatności.

- Jeśli chodzi o firmy Moderna i Pfizer, mamy do czynienia z dwoma kompletnie różnymi światami. Jest świat zrozumienia dla sytuacji Polski w związku z pomocą walczącej Ukrainie i zrozumienia zmieniającej się sytuacji pandemicznej i jest inny świat - stwierdził wtedy minister Niedzielski.

- Z jednej strony mamy firmę Moderna, która wykazała się otwartością, zrozumieniem sytuacji Polski i elastycznym podejściem do kontraktu. Z drugiej mamy firmę Pfizer, która okazuje pewnego rodzaju arogancję, niezrozumienie sytuacji geopolitycznej i covidowej, a także brak dobrej woli - ocenił szef MZ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum