×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister Niedzielski w Brukseli: kontrakty na szczepionki muszą ulec zmianie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP14 marca 2023 17:34

Kontrakty na szczepionki muszą ulec zmianie; warunki, na których zostały zdefiniowane – przede wszystkim kompletny brak elastyczności w tych kontraktach – są nie do zaakceptowania - powiedział dziennikarzom w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w tej sprawie "KE działa dość opornie".

Minister Niedzielski w Brukseli: kontrakty na szczepionki muszą ulec zmianie
Minster zdrowia Adam Niedzielski w Brukseli. Fot. Ministerstwo Zdrowia/@MZ_GOV_PL on Twitter
  • Wspólne oświadczenie Polski, Bułgarii, Litwy i Węgier przeciwko kompromisowym propozycjom Pfizera podpisali reprezentanci resortów zdrowia tych państw
  • - Firma nie popiera żadnych zmian w imię zdrowia publicznego - dlatego prezentujemy zdecydowane negatywne stanowisko w sprawie ostatniego aneksu do umowy C19 - poinformował minister Adam Niedzielski na Twitterze
  • Polska była pierwszym krajem, który tak wyraźnie pokazał, że kontrakty na szczepionki muszą ulec zmianie

Kompletny brak elastyczności w kontraktach

- Byliśmy pierwszym krajem, który tak wyraźnie pokazał, że te kontrakty (na szczepionki na Covid-19 - PAP) muszą ulec zmianie, że warunki, na których zostały zdefiniowane - przede wszystkim kompletny brak elastyczności w tych kontraktach - jest nie do zaakceptowania. Polska od roku prowadzi pewnego rodzaju negocjacje bezpośrednio z Pfizerem, ale też z Komisją Europejską, aby zmienić te warunki kontraktowe - powiedział.

- Zgodnie z kontraktem jesteśmy zmuszeni do kupowania ciągle pewnej ilości dawek, która w ogóle nie przystaje do liczby zachorowań - zaznaczył dodając, że dlatego formuła kontraktu musi zostać zmieniona.

Minister  Niedzielski wskazał, że kolejne propozycje w tej sprawie nie wychodzą na przeciw oczekiwaniom.

- Dokonują pewnej redukcji zakupów, ale nie wiążą w ogóle zakupu z bieżącą sytuacją epidemiczną. W żadnym innym kontrakcie nie mamy takiej sytuacji, że musimy kupować tyle ile jest życzeniem producenta, a w tym kontrakcie, niestety, sytuacja tak właśnie wygląda - powiedział.

Komisja Europejska działa opornie?

Pytany, czy Komisja Europejska wykazuje zrozumienie dla stanowiska Polski, odparł:

- Komisja w pewnym sensie działa dosyć opornie. Niestety muszę tak powiedzieć. Od roku budujemy pewnego rodzaju presję. To jest presja w sensie koalicji międzynarodowej z różnymi państwami; to jest presja związana z przekazywaniem do prasy pewnych informacji, które pokazują w rzeczywistości warunki tego (kontraktu). Myślę, że tylko pod wpływem tych elementów Komisja podjęła negocjacje i podjęła te negocjacje stosunkowo niedawno. Mówię o poważnych negocjacjach, które zmieniają warunki, a nie o przesuwaniu w czasie dostaw.

Niedzielski zwrócił również uwagę na poważny - jego zdaniem - problem, jakim jest niechęć KE do transparentności.

- Opinia publiczna ma prawo wiedzieć - może niekoniecznie, ile wynosi cena - ale jakie kolejne warunki ogólne w kontrakcie się znajdują. Ja nie znajduję uzasadniania dla stanowiska Komisji, która nie przychyla się do tej pełnej, albo prawie pełnej przejrzystości warunków kontraktowych - zadeklarował szef resortu zdrowia RP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum