SERWIS SZCZEPIENIA

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wydanie rozporządzenia regulującego kolejność szczepień przeciwko Covid-19. W rozporządzeniu znajdzie się także reguła dotycząca możliwości doproszenia osób do zaszczepienia.
- Szef KPRM Michał Dworczyk: - Wkrótce wzrośnie tempo szczepień przeciwko Covid-19. Ten system ma możliwość osiągnięcia wydajności między 3,5-4 mln szczepień miesięcznie
- Minister zdrowia Adam Niedzielski: - Korzystanie z prawa pierwszeństwa do szczepień musi mieć podstawę formalną, również w tym celu, aby naruszania w tym zakresie były karane
- Resort zdrowia zapewnia, że jest możliwość transportu szczepionek do szpitala w głębokim zamrożeniu oraz zapewnienia dodatkowych dostaw na weekendy
- Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski: - Nie było przypadku, żebyśmy jakiemuś szpitalowi odmówiliśmy dostawy
Zapowiedź wydania rozporządzenia regulującego kolejność szczepień była jedną z wielu istotnych informacji dotyczących przeprowadzenia szczepień przeciwko Covid-19, jakie podczas poniedziałkowego (11 stycznia) posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia przekazali minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM Michał Dworczyk.
Harmonogram dostaw i szczepień
Ministrowie - informując o przebiegu Narodowego Programu Szczepień - odnieśli się m.in. do harmonogramu szczepień w poszczególnych grupach priorytetowych. Odpowiadając na uwagi o dotychczasowym wolnym tempie szczepień minister Michał Dworczyk przekonywał, że wkrótce ono wzrośnie, gdyż po 25 stycznia uruchomiony zostanie system liczący ponad 6 tysięcy punktów szczepień. - Ten system ma możliwość osiągnięcia wydajności między 3,5-4 mln szczepień miesięcznie - mówił, dodając, że wszystkie punkty prowadzące szczepienia mają autonomię co do określania dni i godzin pracy oraz liczby zamawianych dawek szczepionki.
Zaznaczył, że liczba możliwych do wykonania szczepień zależy od możliwości zespołów szczepiennych, ale i od dostaw szczepionek od producenta. Jak przekazał, z tego względu "składanie daleko wybiegających w przyszłość deklaracji co do tempa szczepień byłoby nieodpowiedzialne".
Podał, że harmonogram dostaw dwóch zarejestrowanych dotąd szczepionek firm Pfizer i Modemy wygląda w ten sposób, że do końca kwartału dotrze do Polski blisko 6 milionów dawek. Zdaniem ministra Dworczyka, do końca marca mamy szansę na zaszczepienie przeciw Covid-19 około 3 mln osób.
Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, szczepienia przeciw Covid-19 są zorientowane na dwa zasadnicze cele - zmniejszenie śmiertelności i udrożnienie systemu opieki zdrowotnej "które przyświecają definiowaniu hierarchii, czy pewnej priorytetyzacji grup, które będą szczepione". 15 stycznia ruszają zapisy dla najstarszych osób z grupy pierwszej, a od 25 stycznia rozpocznie się ich szczepienie.
Minister uzasadniając priorytetowe szczepienia najbardziej zaawansowanych wiekowo osób zaznaczył, że wraz z wiekiem ryzyko zgonu na Covid-19 rośnie wykładniczo. Eksperci wskazują, że w grupie osób powyżej 80. roku życia śmiertelność z powodu zakażenia koronawirusem wynosi 20 proc., a nawet 25 proc. - Zaczniemy od grupy 80 plus, a następną podgrupą, będzie grupa osób powyżej 70. roku życia i będziemy stopniowo schodzili w dół - mówił.
- Populacja w grupie 80-latków i starszych liczy ponad 1,5 mln osób. Mając tę grupę jako zdefiniowaną 60 plus narzuciliśmy też pewną hierarchię dokonywania szczepień, żeby osoby najbardziej narażone mogły je otrzymać w pierwszej kolejności - podkreślił Adam Niedzielski.
W jaki sposób można dopraszać do szczepienia
Minister zapowiedział ukazanie się rozporządzenia epidemicznego, w którym grupy priorytetowe będą zapisane, znajdzie się tam także podział grupy pierwszej na podgrupy: - Tak, żeby oprócz Narodowego Programu Szczepień pojawiła się pewna regulacja, która będzie podstawą formalną do szczepienia - powiedział nawiązując do "nadużywania prawa" kolejności szczepień, do czego doszło w kilku szpitalach. Minister zaznaczył, że korzystanie z prawa pierwszeństwa do szczepień musi mieć podstawę formalną, również w tym celu, aby naruszania w tym zakresie były karane.
W rozporządzeniu znajdzie się także reguła dotycząca możliwości doproszenia osób do szczepienia. - Reguła będzie mówiła, że można zejść o grupę niżej, a nie tak jak to było wcześniej sugerowane w piśmie przesłanym dla okresu do 6 stycznia, w którym mówiliśmy o rodzinie bądź pacjentach - powiedział, dodając, że taka możliwość będzie precyzyjnie zdefiniowana "ponieważ jest to też pewien wniosek z sytuacji, z którą mieliśmy ostatnio do czynienia".
Czytaj także: Minister zdrowia: oczekuję dymisji prof. Gacionga z funkcji rektora WUM
- Pokazujemy regułę, że jeżeli ktoś wypada z grupy, to jest możliwość szczepienia osoby z grupy, która jest następna. Musi być jakaś reguła, żeby nie doprowadzać do marnowania szczepionek - powiedział minister nawiązując również do sytuacji niewykorzystania dawek.
- Jeśli zespoły szczepienne chcą szczepić w weekendy, to mają taką możliwość. Każdorazowo obsługujemy takie zamówienia w czwartek lub piątek, tak, żeby te szczepienia mogły się odbyć w weekend - informuje prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Na razie zmarnowało się 369 dawek
- Mamy dotąd informację o 369 dawkach, które zostały zmarnowane - przekazał. Minister Adam Niedzielski wyjaśnił, że według informacji jakie posiada, do poniedziałku z powodu braku kolejnej osoby do zaszczepienia zmarnowało się 7 dawek szczepionki. - Zdecydowana większość to uszkodzenia techniczne, nie zawsze wynikające z transportu u nas - mówił. Wyjaśnił, że pojawiały się m.in. "problemy z denkiem fiolki po zamrożeniu", co dyskwalifikowało szczepionkę do zastosowania. Takie uszkodzenia mają być reklamowane i zgłaszane do producenta.
Minister był też pytany o logistykę dostaw szczepionek, w tym możliwość przechowywania szczepionek w stanie głębokiego zamrożenia także po dotarciu dostawy do szpitala. - Robiliśmy pewne rozeznanie, ale nie spotkaliśmy się z głosami, że mamy takie mroźnie kupować jako masowe wyposażenie. Według mojej wiedzy szpitale mają takie lodówki na wyposażeniu i dokonują zakupów z własnych środków. Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie zgłoszone do Agencji Rezerw Materiałowych, to oczywiście będziemy się starali o tym myśleć - odpowiedział.
Podkreślił, że istnieje możliwość dostawy i transportu szczepionek do szpitala w głębokim zamrożeniu. Resort dopuścił też możliwość dodatkowych dostaw szczepionek na weekendy.
Jak uzupełnił prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski "jest kilkanaście szpitali, które otrzymują od nas szczepionki w formie zamrożonej”. - Procedura jest prosta, choć zgodnie z przepisami producenta musimy przeprowadzić w podmiocie procedurę kwalifikacyjną i bez problemu kilkanaście podmiotów taką procedurę przeszło - mówił.
ARM: dostawy realizowane są na bieżąco
Zapewniał, że wszystkie dostawy szczepionek są realizowane na bieżąco: - Nie było przypadku, żebyśmy jakiemuś szpitalowi odmówiliśmy dostawy - powiedział. Wyjaśnił, że na bieżąco oznacza, że zamówienia są realizowane "w rytmie jaki przyjęliśmy, czyli raz w tygodniu zamówienie do czwartku, raz w tygodniu w poniedziałek rano dostawa". Przekonywał, że taki cykl dostaw, to praktyka stosowana w większości krajów europejskich ze szczepionkami Pfizer, mająca na celu zabezpieczenie ich 5-dniowego terminu ważności.
Poinformował też, że "jeśli zespoły szczepienne chcą szczepić w weekendy, to mają taką możliwość". - Każdorazowo obsługujemy takie zamówienia w czwartek lub piątek, tak, żeby te szczepienia mogły się odbyć w weekend. Jeśli chodzi o takie dostawy, to do nas do tej pory zgłosiło się 8 takich placówek - poinformował.
Minister Adam Niedzielski potwierdził, że formułowanie zapotrzebowania w innym trybie niż 5-dniowy jest możliwe. - Jeśli inne sytuacje są zgłaszane przez szpitale - mówił o uwagach podających podczas posiedzenia komisji - to wynikają z braku dobrej dobrej komunikacji w tej początkowej fazie akcji szczepień.
Prezes Michał Kuczmierowski przyznał natomiast, że nie ma możliwości "domawiania" szczepionek - Choć zdarzają się wyjątki, sytuacje, w których pojawiały się np. nowe zgłoszenia chętnych i wtedy kilka razy w tygodniu również szczepionki woziliśmy - powiedział.
Adam Niedzielski: - Medycy nie będą zmuszani do szczepień. Hasłem dla całej kampanii szczepień są m.in. wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. Stawiamy na oparcie przekazu o szczepieniach na rzetelnej wiedzy.
Szczepienia medyków, którzy zgłoszą po terminie
Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadał też na pytanie o możliwość zaszczepienia medyków, którzy zgłoszą po terminie chęć poddania się szczepieniu przeciw Covid-19.
- Do 14 stycznia zbieramy zapotrzebowania, ale oczywiście, jeżeli po 15 stycznia okaże się, że są medycy, którzy z rożnych powodów losowych, ale też być może zmieniając zdanie będą skłonni się zaszczepić, nie przekreślamy takiej możliwości - zaznaczył minister Niedzielski. Dodał: -Wtedy podstawową ścieżką jest zapisanie się do swojej grupy wiekowej. Część szpitali węzłowych będzie utrzymywała działanie zespołów szczepiennych, które są u nich, wtedy oczywiście i w szpitalu węzłowym będzie można tę sprawę załatwić.
Minister Niedzielski powiedział, że trudno określić jak liczna grupa pracowników ochrony zdrowia nie zaszczepi się, gdyż obraz sytuacji wynika z nałożenia się kilku elementów. - Mamy duży odsetek medyków, którzy przechorowali koronawirusa. Wiem, iż wtedy zwykle podejście jest takie, że pojawia się raczej chęć odłożenia szczepienia na później. Właśnie umożliwienie szczepienia personelu medycznego w późniejszym okresie ma wyjść naprzeciw takiemu rozumowaniu - mówił.
Niedzielski zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia będzie starało się monitorować poziom wyszczepienia wśród pracowników ochrony zdrowia. - Być może przeprowadzimy zapytanie ankietowe w tej sprawie. Staramy się zrozumieć, jakie są przyczyny. Środowisko lekarzy jest tak dużą grupą, że również pojawiają się postawy, które wydają się nam zupełnie niewyobrażalne w przypadku tej grupy zawodowej - ocenił minister.
Medycy nie będą zmuszani do szczepień
Zapowiedział jednak, że medycy nie będą zmuszani do szczepień. - Hasłem dla całej kampanii szczepień są m.in. wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. Dlatego stawimy na dobrowolność, ale na oparcie przekazu o szczepieniach na rzetelnych informacjach i rzetelnej wiedzy - powiedział.
Mówił też o możliwości samozaszczepienia się przez lekarza, gdyby nie zdążył przyjąć szczepionki nim rozpocznie pracę w ramach zespołu szczepiennego.
- Jeśli lekarz znajdzie się w takiej sytuacji, że rozpoczną się już szczepienia osób zaawansowanych wiekowo, takie rozwiązanie, żeby zaszczepić samego siebie będzie dopuszczone i nie widzimy tu problemu - przekazał minister Niedzielski. Dodał, jednak, że na nadzieję, że szpitale węzłowe poradzą sobie z realizacją szczepień medyków, bo "powinny wystawić tyle zleceń, żeby odpowiednia liczba dawek szczepionki dotarła".


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- PN, 22:33 MZ: w poniedziałek zostało zaszczepionych 65 tysięcy osób
- PN, 21:51 NRL: stanowisko wobec projektu Funduszu Kompensacyjnego
- PN, 21:35 Minister Niedzielski: pełne wsparcie dla idei o rejestracji eksportu szczepionek przeciw COVID-19
- PN, 20:53 MZ: ponowna zmiana standardu organizacyjnego teleporady w POZ - projekt rozporządzenia
- PN, 20:47 RPO pyta szefa kancelarii premiera, co ze szczepieniami uchodźców i imigrantów
- PN, 19:50 MZ w komunikacie: podmiot leczniczy nie może odstąpić lub sprzedać szczepionki przeciw COVID-19
- PN, 19:16 Stanowisko konsultanta krajowego ws. szczepień przeciwko Covid-19 u pacjentek z nowotworami ginekologicznymi
- PN, 18:56 NIPiP pisze do ministra: potrzebne pilne wznowienie szczepień w grupie zero
- PN, 18:39 Dworczyk: w najbliższych dniach zapadną decyzje co do obowiązujących obostrzeń
- PN, 17:58 Kraków: w "Żeromskim" bez NOP u szczepionych osób z reakcjami anafilaktycznymi w przeszłości
- PN, 17:47 Badanie serologiczne w Krakowie: niemal 50 proc. nauczycieli przeszło COVID-19 nie wiedząc o tym
- PN, 16:58 Szczepionka Moderny skuteczna na warianty koronowirusa: brytyjski i z RPA
- 1 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 478 119, zmarło 35 401 pacjentów
- 2 Lekarz: po zaszczepieniu się "wrzuciłem na luz". To może być woda na młyn dla antyszczepionkowców
- 3 Wiceminister zdrowia: być może od 1 lutego zostaną poluzowane niektóre obostrzenia
- 4 Dworczyk: nie ma na razie wolnych terminów szczepień przeciw COVID-19, bo brakuje szczepionek
- 5 Zmarł prof. Franciszek Kokot, współtwórca polskiej nefrologii
- 6 Wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego m.in. kolejności szczepień w I etapie
- 7 Fizjoterapeuci, diagności i farmaceuci chcą się szkolić i szczepić przeciw koronawirusowi
- 8 Opłata cukrowa, czyli po co nam te pieniądze i jak je najlepiej wydać
- 9 Porozumienie Zielonogórskie: szczepienia seniorów w POZ ruszą raczej od wtorku
- 10 Resort zdrowia: 6 322 nowe zakażenia koronawirusem ostatniej doby, zmarło kolejnych 346 osób
- 11 GUS: w 2020 roku we wszystkich województwach było znacznie więcej zgonów niż w 2019
- 12 Rzecznik MZ: czekamy na weryfikację przez lekarza zgonu pacjenta ujętego w raporcie poszczepiennym
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych